לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "משה דיין"

נוספו 536 בתים ,  לפני 7 שנים
 
בשנת [[1976]] פרסם השבועון האמריקני [[טיים מגזין]], כי לפי דו"ח של ה-[[CIA]], הורה דיין באותו היום על התקנת [[פצצת ביקוע גרעיני|פצצות אטום]] לשימוש כמעשה של ייאוש.
 
מקור נוסף המאשש גירסה זו הוא ארנן (סיני) עזריהו שכיהן כעוזרו של השר ישראל גלילי, שהיה איש סודה של גולדה מאיר. דיין אמר: ,,,"כדאי יהיה להכין גם אופציה גרעינית". הוא ביקש את אישורה של גולדה מאיר ראש הממשלה. הנוכחים יגאל אלון וגלילי נדלקו ונזעקו נגד ההצעה.גולדה ענתה: "תשכח מזה"! {{הערה|"ישראל היום" 6.10.2013}}
 
8 באוקטובר נחשב כנקודת השפל החמורה ביותר אליה הגיע דיין, ולאחריה הצליח להתעשת. הצעתו לנסיגה של הכוחות לשליש המערבי של סיני לא התקבלה. רב אלוף [[חיים בר לב]] הצליח לייצב את המצב בחזית דרום (הוא גויס לסייע, לאחר שכבר שימש בתפקיד שר המסחר והתעשייה, ונתמנה למפקד חזית הדרום, מעל ראשו של [[שמואל גונן]] (גורודיש) שתפקודו היה לקוי), ובצפון הצליח צה"ל לבלום את המתקפה הסורית, ואף להעביר את הלחימה לשטח סוריה. ב[[קרב השריון של ה-14 באוקטובר]] הצליח צה"ל לשבור את התקפת השריון המצרי, ובלילה שבין [[15 באוקטובר]] ו-[[16 באוקטובר]] פתח צה"ל ב[[מבצע אבירי לב]] שבסגרתו חצתה [[אוגדה 143]] בפיקודו של אריאל שרון את התעלה. הפסקת האש ב-[[24 באוקטובר]] סיימה למעשה את המלחמה.