לדלג לתוכן

שכבת הקשר של מודל TCP/IP – הבדלי גרסאות

החלפת הדף בתוכן "{{מחיקה}} #הפניה שכבת הקשר של מודל TCP/IP"
אין תקציר עריכה
(החלפת הדף בתוכן "{{מחיקה}} #הפניה שכבת הקשר של מודל TCP/IP")
{{עריכהמחיקה}}
#הפניה [[שכבת הקשר של מודל TCP/IP]]
'''שכבת הקשר של [[מודל TCP/IP]]''' (באנגלית: TCP/IP Model Link Layer, ובקיצור Link Layer) מקיפה את ה[[השכבה הפיזית של מודל ה־OSI|שכבה הפיזית]] ו[[שכבת הקו של מודל ה-OSI|שכבת הקו]] של [[מודל ה־OSI]], כלומר אחראית הן על חלוקת חבילות הנתונים על פי כתובות פיזיות, והן על התאמת המידע ([[אות דיגיטלי|אותות דיגיטליים]]) לציוד התקשורת (אותות [[חשמל]] או [[גל רדיו|רדיו]] למשל). שכבה זו משמשת את [[שכבת הרשת של מודל TCP/IP|השכבה שמעליה]] לצורך העברת נתונים על-גבי ה[[רשת מחשבים|רשת]].
 
השכבה מתפקדת בשלוש רמות נפרדות: -<br>
העליונה - [[LLC]] - Logical Link Control, אחראית על חלוקת הנתונים שמגיעים מהשכבות העליונות למסגרות (Frames), והטיפול בכל מסגרת בנפרד.
 
תחתיה ה־[[Media Access Control]] שאחראית על הגישה למדיום הפיזי ומיפויו כך שרכיבים יוכלו לדעת לאן לשלוח או מאיפה נשלח המידע. היא נכנסת לפעולה כאשר שני מחשבים או יותר באותו [[מתחם התנגשות]] (collision domain) מעוניינים לשדר בו זמנית, במקרה כזה שניהם יפסיקו לשדר, ועל פי התקן שעל פיו אותה הרשת מתפקדת יקרה אחד משניים -
* כל אחד מהמחשבים ייקח לעצמו פסק זמן אקראי, אחד מהם יתחיל לשדר ראשון, והשני ימתין ורק לאחר שהקו יתפנה ורק אז יתחיל לשדר בעצמו. כמו שקורה במערכות מבוססות [[Ethernet]].
* מנגנון מרכזי מפקח על התעבורה ברשת, ונותן את "רשות הדיבור" לאחד מהמחשבים. כמו שקורה במערכות מבוססות [[Token Ring]].
 
הרמה התחתונה ביותר אחראית על קביעת הייצוג הבינארי על המדיה הפיזית - כל המידע שעובר ברשתות מחשבים מיוצג בצורה [[דיגיטלי]]ת, ברצפים של אפסים (0) ואחדות (1). שכבת הקשר אחראית על העברת המידע הזה על מדיית התקשורת שיכולה להיות כבל [[נחושת]], [[סיב אופטי]], ואפילו האוויר שסביבינו, במידה ומדובר בתקשורת אלחוטית. ע"מ שהנתונים שנשלחו מקצה אחד של המדיום יובנו בקצה השני, יש לקבוע "שפה" מוסכמת ליצוג ה[[בסיס בינארי|בינארי]] של המידע, וכאן נכנסים לפעולה תקנים של '''השכבה הפיזית'''.
 
שתי הרמות הראשונות מהוות את [[שכבת הקו]] של מודל ה-OSI והאחרונה את [[השכבה הפיזית]] של מודל זה, ופרטים נוספים עליהם ניתן למצוא בערכים הללו.
1,600

עריכות