לדלג לתוכן

נו (תיאטרון) – הבדלי גרסאות

הוסרו 3 בתים ,  לפני 9 שנים
אין תקציר עריכה
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q226887)
אין תקציר עריכה
 
==היסטוריה==
תיאטרון הנו התפתח יחד עם סוג המחזה הקומי המבוצע איתו המכונה [[קיוגן]] מצורות אומנות עממיות ואריסטוקרטיות שונות הכוללות '''דנגאקו''', '''שיראביוֹשי''' ו'''גאגאקו'''. תיאטרון הנו התגבש לצורתו הנוכחית ב[[תקופת אשיקאגה]] על ידי המחזאים קאנאמי (1333 – 1384) ובנו [[זאמי]] (1363 – 1443). זאמי כתב מספר רב של מחזות הכלולים בין 250 המחזות הקלאסיים המבוצעים כיום. כמו כן כתב זאמי הסברים על העקרונות האסתטיים השולטים בנו והוראות כיצד יש לחבר, לשחק, לביים וללמד מחזות נו.
 
ב[[תקופת אדו]] (1603 - 1868) היה הנו אמנות הבמה הרשמית של הממשל הצבאי. לשליטים הפאודלים היו קבוצות נו פרטיות. הנו הניח את היסוד לצורות דרמה אחרות כדוגמת ה[[קבוקי]]. ב[[תקופת המייגמייג'י]], על אף שאיבדו את החסות הממשלתית, קיבלו הנו והקיוגן הכרה רשמית כשתיים משלוש צורות הדרמה הלאומיות.
 
==המקורות למחזות הנו==
*קטגוריה ראשונה: מחזות על אלים.
*קטגוריה שנייה: מחזות על לוחמים.
*קטגוריה שלישית: מחזות על נשים יפות.
*קטגוריה רביעית: מחזות על נשים מטורפותטירוף.
*קטגוריה חמישית: מחזות על שדים.
 
 
(החלוקה לקטגוריות על פי בית הספר קנזה)
*'''גבירת החצר אוֹיאאוֹי''' ("אויאאוי נו יואיאואה" קטגוריה רביעית)
*'''דוֹג'וֹג'י''' (קטגוריה רביעית)
*'''גלימת הנוצות''' ("האגוֹרוֹמוֹ" קטגוריה שלישית)
 
==הדמויות==
הדמות הראשית במחזה נו קרויה שיטֶה (仕手, シテ), ומופיעה לעתים עם בן לוויה אחד או יותר הקרוי תסורהצורה (tsure). במחזות רבים הוא מופיע במחצית הראשונה של ההצגה כדמות רגילה המתחלפת במחצית השנייה בזהותו האמיתית כרוחו של אדם מפורסם שמת מזמן. בדרך כלל מגלם אותו השחקן את שתי הדמויות. הדמות המשנית קרויה "ואקי" והוא לרוב כוהן דת שהשאלות שהוא מפנה לדמות הראשית עוזרות בפיתוח העלילה. בצד הבימה ממוקמת בדרך כלל מקהלה שמטרתה לתאר את הרקע ואת הסיפור. לעתים המקהלה מתארת את מחשבותיה ורגשותיה של הדמות על הבמה ואף שרה שורות בודדות עבור הדמויות.
 
==השחקנים==
יש ארבע קטגוריות ראשיות של שחקני נו, ושמונה קטגוריות של תפקידים בנו.
*ה'''שיטקאטה''' – הוא הצורה הנפוצה של שחקן נו. הוא מבצע תפקידם שונים ביניהם:
**'''שייטשיטה''' (שחקן ראשי)
**'''תסוּרהצוּרה''' (חברובן של/בת השייטלווייה השיטה)
**'''ג'יאוטאי''' (מקהלה, בדרך כלל 6-8 שחקנים ).
**'''קוֹקן''' (עוזר בימה, בדרך כלל 2-3 שחקנים)
==מסכות במחזות נו==
[[תמונה:Masque-no-p1000706.jpg|שמאל|ממוזער|160px|]]
לכל המסכות בנו (能面 "נו" - איש יכולת, או 面 "אומוטה" מאפייןמסיכה) יש שמות.
 
בדרך כלל רק הדמות המרכזית, השייט חובש מסכה. עם זאת, במקרים מסוימים חובש גם התסורההצורה מסכה, בייחוד עבור תפקידי נשים. השימוש במסכות הנו נועד לשרטט דמות נשית או בלתי אנושית (אלוהית, שטנית, או חיה). קיימות גם מסכות נו שנועדו לייצג צעירים או זקנים. מצד שני, שחקן נו שאינו חובש מסכה משחק בתפקיד של גבר מבוגר בשנות העשרים, שלושים או ארבעים לחייו. גם השחקן המשני "ואקי" אינו חובש מסכה.
 
שחקן מנוסה החובש מסכה מסוגל להעביר הבעות רגש שונות בעזרת תנוחת הראש והתאורה. מסכה דוממת נראית כאילו היא שמחה, עצובה או מציגה מגוון הבעות מעודן. מחקרים של מייקל ג'. ליונס מהמעבדות לתקשורת ורובוטיקה אינטליגנטית ב[[קיוטו]], יפן ו[http://www.ucl.ac.uk/HCS/research/people/?userid=sslyruc רות קמפבל] מה"קולג' האוניברסיטאי של לונדון, בחנו היבט יוצא דופן זה של המסכות.
משתמש אלמוני