לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שניאור קוטלר"

מ
תיקון קישור לפירושונים, הגהה
מ (תיקון קישור לפירושונים, הגהה)
עקב המלחמה שפרצה באותה תקופה נמלט מ[[ליטא]] ל[[ארץ ישראל]], ללמוד ב[[ישיבת חברון]]. הוא נשאר שבע שנים בארץ ישראל, למד עם סבו, הרב [[איסר זלמן מלצר]], שהיה ראש [[ישיבת עץ חיים]] בירושלים, והרב [[יצחק זאב סולובייצ'יק]] מ[[ברסט ליטובסק|בריסק]]. ארוסתו רישל הגיעה ל[[שנחאי]]. לאחר שקיבלו הפליטים בשנגחאי אשרות ל[[ארצות הברית]], הגיעה לשם גם רישל ושם נערכה חתונת בני הזוג.
 
הרב קוטלר כיהן כראש ישיבת לייקווד לאחר מות אביו בשנת [[תשכ"ג]] ועד שנפטר ב[[ג' בתמוז]] [[תשמ"ב]]. בתקופתו גדל מספר התלמידים בישיבה מ-120 ל-1,000. הוא שלח מתלמידיו שיפתחו [[כולל אברכים|כולליםכולל]]ים ויעמדו בראשם בכל רחבי [[ארצות הברית]]: ב[[ניו יורק]], [[שיקגו]], [[מיאמי]], [[בוסטון]], [[לוס אנג'לס]] [[פילדלפיה]] ועוד; וכן ב[[קנדה]] וב[[אוסטרליה]].
 
שאיפתו הייתה שבאותה שעה ילמדו בישיבה את רוב מקצועות ה[[תלמוד|ש"ס]], ולשם כך ייסד תוכנית לימוד מיוחדת ב[[ישיבת לייקווד]] שבה כל קבוצה לומדת נושא אחר, ואף אירגן הדפסת ביטאון בשם "נהוראי" לפרסום הגיגים ומאמרים תורניים למען יוכלו להעלות את כל הנושאים על הכתב.
 
היה חבר ב[[מועצת גדולי התורה]] ב[[ארצות הברית]], פעיל בהגירת [[יהדות איראן|יהודי איראן]] לארצות הברית, ופתח את [[מכון משנת רבי אהרן]] להוצאת כתבי אביו.
 
לאחר פטירתו נתמנה בנו, הרב [[אריה מלכיאל קוטלר]], לכהן כראש הישיבה, יחד עם חתנו הרב [[דוד שוסטאל]], ואחייניו, הרב [[ירוחם אולשין]] והרב [[ישראל ניומאן]].
לאחר פטירתו הוציא [[מכון משנת רבי אהרן]] שעל ידי [[ישיבת לייקווד]] שתי סדרות המובססות על שיעוריו ושיחותיו.
* '''נועם שי"ח''', מאמרים ושיחות מוסר, שני כרכים (זמן חורף וחודש אלול), תשמ"ח ותשנ"ג. ומהדורה מחודשת של חודש אלול תשע"ב.
* '''שיח ערב''', חידושים על מסכתות: [[פסחים]], [[מסכת סנהדרין|סנהדרין]], [[סדר קדשים]], [[שבת]] [[עירובין]] [[סוכה]] [[מגילה]] [[מסכת חגיגה|חגיגה]] תשס"ו-תשע"ב.
 
{{מיון רגיל: קוטלר, שניאור}}