לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תולדות מלחמת העצמאות (ספר)"

מ
מ (שוחזר מעריכות של 79.180.209.129 (שיחה) לעריכה האחרונה של 84.229.110.29)
הכרך השני, סוקר את החודש הראשון לאירועים, לאחר החלטת החלוקה, מ-29 בנובמבר 1947 עד 14 בינואר 1948.
 
האירוע הראשון הוא לא כמקובל [[ההתקפה על אוטובוס 2094]], ברשימתו של אורי מילשטיין מופיע פגיעה של מכונית ערבית בצעירים מ[[חטיבת עציוני]] ב[[רחביה]]. האירועים הנוספים קשורים בפגיעות התחבורה הציבורית, ה"חוליה החלשה", אשר הערבים ניסו לפגוע בה. וכך ה[[אוטובוס|אוטובוסים]] של [[אגד]] התארגנו לנסוע בשיירות מהשפלה לירושלים. פגיעות בתחבורה היו בסביבות [[באר שבע]], בדרך ל[[נגבה]], במסעף [[חולדה (קיבוץ)|חולדה]]. ראש אגף המבצעים [[יגאל ידין]] מפרסם "הוראות לתכנון הבטחת התחבורה". שיירות האוטובוסים ל[[גוש עציון]] נפסק. השיירה ל[[בן שמן]] מותקפת. השיירות בדרך לבירה מותקפות בהתמדה.
 
ב[[ירושלים]] המון ערבי משתלט על המרכז המסחרי, בלא שימוש בנשק חם. הסחורות נבזזו והועלו באש. בגוש דן פעילות נרחבת של הכפרים הערביים: כפר סלמה ואחרים נגד [[שכונת התקווה]], נגד [[כפר אז"ר]]. בגבול יפו- תל אביב ושכונות בגבול יפו סופגים יריות מצלפים ביום ובלילה.
 
אצ"ל ולח"י נוקטים ב[[פעולת תגמול|פעולות תגמול]]: בירושלים מפוצץ [[קולנוע]] ומוסך. פעולה נוספת נגד בתים ב[[שועפאט]] ובאזור המרכז. פשיטה על הכפר טירה במשולש ועשרות ערבים נפגעים. התקפה נאחרת ת ב[[שער שכם]] עם עשרות נפגעים. רימונים נזרקים לבתי קפה ערבים ב[[יאזור]] וביפו.
 
ויש סיבובים של פעולות תגמול כמו באזור חיפה: 39 יהודים נרצחים בבית הזיקוק ב[[מפרץ חיפה]] כתגמול לזריקת מטען חבלה על פועלים ערבים. ותגובה נגדית, כיבוש [[בלד א-שיח']] אחר כך [[תל חנן]] והיום כלול בתחומי העיר [[נשר (עיר)|נשר]].