הבדלים בין גרסאות בדף "חופש החוזים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 1,545 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
לפי ויקי האנגלית
מ
מ (לפי ויקי האנגלית)
{{בעבודה}}
'''חופש החוזים''' הוא אחד העקרונות הבסיסים ב[[דיני חוזים]] ופיו לכל אדם ולכל התאגדות נתון החופש להתקשר ב[[חוזה]] עם מי שייבחר, ללא התערבות של הרשויות בתוכן החוזה. חופש החוזים נמצא בבסיסן של אסכולת [[לסה פר]] ו[[כלכלת שוק]].
 
המשפטן וההיסטוריון הבריטי [[הנרי ג'יימס סמנר מיין]] הציג בשנת [[1861]], בספרו "Ancient Law", את הרעיון של מעבר החברה ממעמד לחוזה, כלומר ממצב שבו גורלו של אדם נקבע בהתאם ל[[מעמד חברתי|מעמד]] שלתוכו נולד, למצב שבו בני האדם חופשיים ו[[שוויון|שווים]] זה לזה. [[ליברטריאניזם]] מודרני, כדוגמת זה שמקודם על ידי [[רוברט נוזיק]], רואה בחופש החוזים מימוש של זכותו של היחיד לעצב את חייו בהתאם לרצונו.
עיקרון זה אינו מוחלט. במקרה שהחוזה נערך בין צד חזק וצד חלש יש לעיתים התערבות של המדינה שמטרתה להגן על הצד החלש, במחיר של פגיעה בחופש החוזים. [[חוקי המגן]] שבמסגרת [[דיני עבודה|דיני העבודה]] מטילים מגבלות רבות על כריתתו של חוזה עבודה, כגון החובה לשלם [[שכר מינימום]].
 
עיקרוןחופש זההחוזים אינו מוחלט. במקרה שהחוזה נערך בין צד חזק וצד חלש יש לעיתים התערבות של המדינה שמטרתה להגן על הצד החלש, במחיר של פגיעה בחופש החוזים. [[חוקי המגן]] שבמסגרת [[דיני עבודה|דיני העבודה]] מטילים מגבלות רבות על כריתתו של חוזה עבודה, כגון החובה לשלם [[שכר מינימום]].
 
[[פסק דין לוכנר נגד ניו יורק]], שניתן בשנת [[1905]] הוא ציון דרך בתולדות חופש החוזים ב[[ארצות הברית]]. בפסק דין זה נקבע שחוק המגביל את מספר שעות העבודה השבועיות (ובכך פוגע בחופש החוזים שבין המעביד לעובדיו) מנוגד לחלק 1 של [[התיקון ה-14 לחוקת ארצות הברית]].
 
בשלהי [[המאה ה-19]] נחשב ב[[אנגליה]] חופש החוזים כמרכיב חשוב של מדיניות ציבורית. מאוחר יותר, במהלך [[המאה ה-20]] השתנתה הגישה, ו[[לורד דנינג]] השווה את חופש החוזים לדיכוי החלש.
 
[[קטגוריה:דיני חוזים]]

תפריט ניווט