הבדלים בין גרסאות בדף "מבצע דינמו"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 2 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
בוט החלפות: תוכנ\1ת
מ (בוט: הדף en:Dunkirk evacuation הוא ערך טוב)
מ (בוט החלפות: תוכנ\1ת)
'''מבצע דינמו''', שכונה בפי הבריטים בשם הקוד '''הנס של דנקרק''', היה [[מבצע צבאי|מבצע]] פינוים הימי של מאות אלפי חיילים [[צבא בריטניה|בריטי]]ם ו[[צבא צרפת|צרפת]]ים מ[[דנקרק]] הנצורה שבצפון צרפת, אל חופי בריטניה, במסגרת [[קרב דנקרק]] ב[[מלחמת העולם השנייה]].
 
בתחילת מלחמת העולם השנייה הגיע ל[[צרפת]] חיל משלוח [[בריטניה|בריטי]] גדול, בפיקודו של [[לורד גורט]]. חיל המשלוח הבריטי לא התערב במלחמה עד לפלישה הגרמנית ל[[ארצות השפלה]] ול[[צרפת]] במאי [[1940]]. "תוכנית D" שהגה המטכ"ל הצרפתי, שכללה התקדמות חיל המשלוח אל תוך [[בלגיה]], על מנת לפגוש שם את הפולשים הגרמנים, התמוטטה. חיל המשלוח ביצע את חלקו, אך התמוטטות הקונספציה ההגנתית הצרפתית, שנשענה על [[קו מאז'ינו]], ולא הייתה מוכנה לטקטיקות ה[[בליצקריג]], ולחצייה המשוריינת של הגרמנים את יער ה[[ארדנים]], שנחשב לבלתי חדיר לשריון, הותירו את התמרונים על פי התכניותהתוכניות המוקדמות חסרי תועלת. עד מהרה מצא עצמו חיל המשלוח נצור על גדות [[תעלת למאנש]], ומנותק מחלקם הגדול של הכוחות הצרפתים, כאשר אין בכוחו להכריע את המערכה, שבשלב זה כבר נטתה לטובת הגרמנים באופן ברור.
 
עיקר הכוח של בעלות הברית היה נצור על חופי דנקירק, אך הגרמנים השעו את המתקפה הקרקעית, תקפו בעיקר מן האוויר ונמנעו מלחסל את שארית הכוח הבריטי והצרפתי. בדיעבד, השעיית ההתקפה השפיעה על מהלך המלחמה כולה, אך הסיבות לה נותרו עלומות עד היום. סברה אחת היא שעצירת המתקפה נועדה לתת בידי הגרמנים זמן לארגן מחדש את כוחותיהם. סברה זו בעייתית, משום שקשה להבין מדוע החליטו הגרמנים להתארגן מחדש דווקא כאשר מיטב הכוח הבריטי שב לארצו והוא פגיע במיוחד. סברה נוספת היא, שהיטלר היה משוכנע שעתה, לאחר התבוסה שספגו בעלות הברית, יקל עליו להגיע איתן להסכם, ולכן אין צורך בהשמדת כל הכוחות בדנקירק. סברה שלישית גורסת, כי היטלר חשש מהתקפה בריטית נגדית על העורף הגרמני, שייוותר חשוף במהלך ההתקפה על הכוחות בדנקירק. במבט לאחור, לא סביר שהבריטים יכלו לארגן מתקפת נגד שכזו, אך ייתכן שהיטלר לא היה מודע לכך בעת ההתרחשות.

תפריט ניווט