לדלג לתוכן

מתכות מעבר – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
בוט החלפות: מצויר
מ (בוט החלפות: מצויר)
 
המשותף ליסודות האלו הוא שיש להן לפחות מצב [[חמצון]] יציב אחד שבו יש להם [[קליפת אלקטרונים|קליפה]] d מאוכלסת חלקית (מספר האלקטרונים בקליפה 3d או 4d או 5d בין 1 ל-9) גם היסודות 104-111 המלאכותיים נחשבים למתכות מעבר (ראו גם [[מספר אטומי אפקטיבי]]).
בהתאם להגדרה זו יסודות טור מתכות המטבע ([[נחושת]] [[כסף (יסוד)|כסף]] ו[[זהב]]) הן מתכות מעבר: ליון Cu<sup>+2</sup> יש 9 אלקטרונים בקליפה d (והוא פרהמגנטי) וליון Au<sup>+3</sup> 8 אלקטרונים בקליפה d. לעומת זאת יסודות הטור ה12 ([[אבץ]], [[קדמיום]] ו[[כספית]]) אינן מתכות מעבר משום שקליפה d שלהם מלאה (מכילה את כל 10 האלקטרונים שהיא יכולה להכיל) בכל מצבי החמצון שלהם. מתכות אלו נבדלות ממתכות המעבר גם בהיותן רכות יותר וניתכות בטמפ' נמוכה ביחס למתכות המעבר. עם זאת הן מצויירותמצוירות ברוב הטבלאות בבלוק d עם מתכות המעבר{{הערה|"The place of zinc, cadmium, and mercury in the periodic table." Journal of chemical education 80, no. 8 (2003): 952.}}
 
קבוצת היסודות ה[[לנתניד]]ים (מספרים אטומיים 57-71) וקבוצת היסודות ה[[אקטיניד]]ים (מספרים אטומיים 89-103) נחשבים לעתים גם הם כמתכות מעבר.