לדלג לתוכן

תלמי פילדלפוס (בנה של קלאופטרה) – הבדלי גרסאות

הגהה
אין תקציר עריכה
(הגהה)
'''תלמי פילדלפוס''' (ביוונית '''Πτολεμαῖος ὁ Φιλάδελφος,''' שמשמעותו היא "תלמי אוהב האחים"; נולד בסוף בשנת 36 לפנה"ס, מת כנראה בין השנים 26-29 לפנה"ס). היה נסיך מ[[בית תלמי]] ובנם הצעיר של [[קלאופטרה השביעית]] מלכת מצרים ווה[[מרקוס אנטוניוסמצביא]] שהיה ה[[מצביארומא העתיקה|רומי]] [[רומאמרקוס העתיקה|רומיאנטוניוס]]. מוצאו היה [[התקופה ההלניסטית|הלניסטי]] וגם רומי. הוא נולד ב[[אלכסנדריה]] וחי שם עד לכיבושה של אלכסנדריה בשנת 30 לפנה"ס.
 
==משפחתו==
אמו הייתה קלאופטרה השביעית, השליטה האחרונה של [[מצרים התלמיית]]. לאחר מותה הפכה מצרים להיות [[פרובינקיה רומית]]. אביו היה מרקוס אנטוניוס, [[מצביא]] ו[[מדינאי]] [[רומא העתיקה|רומאי]], מתומכיו החשובים של [[יוליוס קיסר]]. וחבר ב{{ה|טריאומווירט השני}}.
* [[קיסריון]] - נולד ב-47 לפנה"ס, אחיו למחצה, (אביו היה יוליוס קיסר), נולד ב-47 לפנה"ס. בגיל 4 הוכתר למלך תלמי החמישה עשר לצידה של אמו.
* [[קלאופטרה סלנה השנייה]] - אחותו, נולדה בשנת 40 לפנה"ס.
* [[אלכסנדר הליוס]] - אחיה התאום של קלאופטרה סלנה, נודנולד בשנת 40 לפנה"סץס.
 
בנוסף, היו לאביו ילדים נוספים מנשותיו הקודמות.
==ביוגרפיה==
אלכסנדר נולד מרומן האהבים של הוריו ב[[אנטיוכיה בתקופה ההלניסטית|אנטיוכיה]] בשב[[סוריה]] של היום. לאחר מספר שנים בהם הוריו לא היו בקשר, הם חזרו ונפגשו בשנת 37 לפנה"ס באנטיוכיה לאחר שאנוןניוסשאנטוניוס הזמין אותה לשם כדי לקבל ממנה סיוע למלחמתו בפרתים. בעקבות המפגש הם חידשו את הקשר ביניהם, בעקבותובעקבות כך העביר אנטוניוס לקלאופטרה השביעית נחלות שונות. לקראת סוף החורף הייתה קלאופטרה בהריון עם תלמי פילדלפוס.{{הערה|Adrian Goldsworthy, '''Antony and Cleopatra''', Yale University Press, 2010, p. 597-598}} אנטוניוס יצא לקרב ב{{ה|אימפריה הפרתית}}. במסעוובמסעו השני נגדם הצליח לכבוש את ארמניה. את [[טריומף (מצעד ניצחון)|מצעד הניצחון]] קיים בשנת 34 לפנה"ס באלכסנדריה., במסגרתו, בהיותו בן שנתיים, הוכתר תלמי פילדלפוס לשליט [[פניקיה]], [[סוריה]] עד נהר הפרת ו[[קיליקיה]].{{הערה|דוד גולן, '''תולדות העולם ההלניסטי''', עמ' 781}}
 
בשנת 31 לפנה"ס נוצחו אנטוניוס וקלאופטרה השביעית ב[[קרב אקטיום]], הפסד זה היהשהיה תחילת הסוף. בסופו של דבר כבש אוקטביאנוס, בשנת 30 לפנה"ס, כבש אוקטביאנוס את אלכסנדריה. ובאוגוסט של שנת 30 לפנה"ס התאבדו הוריו של תלמי. אחיו קיסריון נרצח על ידי אוקטביאנוס. תלמיותלמי, אחיו ואחותו נלקחו לרומא, שם השתתפו במצעד הניצחון שהתקיים בשנת 29 לפנה"ס. הם צעדו אזוקים בשרשראות הזהב שהקשו עליהם את ההליכה. אוקטביאנוס נתן את שלושת האחים ל[[אוקטביה]], אשתו לשעבר של אביהם לשעבר., והם גדלו במשק ביתה.
 
לא ידוע מה עלה בגורלו של תלמי לאחר מכן. המקור היחיד הנוסף המזכיר אותו הוא [[דיו קסיוס]], המציין אותו ואת אחיו אלכסנדר הליוס כשהוא מספר על נישואיה של קלאופטרה סלנה, ובאותה עת הם היו כבר בין המתים. ייתכן וחלה ומת, ייתכן גם שאוקטביאנוס, שחס על חייו בעת הכיבוש של אלכסנדריה, דאג להורגו מאוחר יותר כדי שלא יהווה איום בעת התבגרותו.
 
==הערות שוליים==