לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

נוספו 18 בתים ,  לפני 7 שנים
בנעוריו הוא קיבל חינוך יהודי מסורתי וכללי, והשלים לימודיו התיכוניים בבית ספר צרפתי בקהיר. בשנת [[1888]] נסע ללימודי [[רפואה]] ב[[פריז]], שם הצטרף לחוגים [[ציונות|הציונים]] של [[מקס נורדאו]] ו[[הרצל]], שהתפתחו באותה תקופה סביב [[פרשת דרייפוס]]. כסטודנט הוא כתב מספר מאמרים לכתבי עת בעלי אוריינטציה ציונית בפריז. ביחד עם אחיו יוסף מוצרי ייסד את אגודת הסטודנטים "קדימה" ואת עתונה "קדימה", שפעלו למען הרעיון הציוני משלבו המוקדם.
 
לאחר שהשלים את לימודיו בפריז והוסמך כרופא, חזר ל[[מצרים]] ויזם יוזמות לשיפור החיים ברובע היהודי בקהיר. בין היתר הוא היה אחראי להקמת קליניקה רפואית חינמית ו[[בית ספר מקצועי]]. בשנת [[1912]] הוא נסע ל[[ארץ ישראל]] וסייע ליוזמות רפואיות בה. במהלך ביקורו בארץ ישראל הוא נשא לאישה את [[מזל מוצרי|מזל (מתילדה) מני]], בתו של השופט [[מלכיאל מני]], ובשנת [[1913]] הזוג חזר ל[[מצרים]].
 
ב[[מצרים]] בני הזוג מוצרי ייסדו שורה ארוכה של מוסדות יהודיים וציוניים, כולל את פדרצית ציוני מצרים (ביחד עם אביו של אלברט, יעקב [ז'ק] מוצרי, שעמד בראשה), שלוחה של תנועת [[מכבי]] בקהיר, [[תזמורת]] עברית, תנועת צופים עבריים, בית מלאכה לילדים יהודים, וכן ד"ר מוצרי החזיק והפעיל קליניקה רפואית חינמית. בנוסף בתחום החינוך הוא פעל כדי לשלב את ה[[עברית]] כשפת לימוד בבתי הספר יהודים במצרים.