לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מתיאש הראשון, מלך הונגריה"

אין תקציר עריכה
מ (GuySh העביר את הדף מתיאש הוניאדי ל־מתיאש הראשון, מלך הונגריה תוך דריסת הפניה: ראו דף שיחה)
מתיאש נולד ב־[[1443]] בעיר [[קלוז' נאפוקה|קולוז'וואר]] ל[[יאנוש הוניאדי]], שליטהּ בפועל של הונגריה, אשר עיקר עיסוקו היה המלחמה כנגד ה[[טורקים]]. בשנות שלטונו האחרונות שימש יאנוש הוניאדי כעוצֵר עבור המלך [[לאדיסלאס החמישי]]. בשנת [[1456]] מת יאנוש הוניאדי ממגפת [[דבר (מחלה)|דבר]], בעת שהסיר את [[המצור על בלגרד|המצור הטורקי על בלגרד]].
 
לאחר מותו של יאנוש הוניאדי, נאבקו אצילים שונים על המלוכה. המתחרים העיקריים היו לאדיסלאס החמישי, שהוכתר למלך עוד בימי יאנוש הוניאדי, ובנו של הוניאדי, אף הוא שמו לאדיסלאס. בנו של הוניאדי נתפס בידי המלך לאדיסלאס ונערףוראשו נערף בשנת [[1457]], אך המלך לאדיסלאס לא האריך ימים, ובנובמבר של אותה שנה מת כתוצאה מהרעלה. לאחר מות המלך הסכימו כל הצדדים הניצים על מינויו של בנו הצעיר של הוניאדי, מתיאש הוניאדי ל[[מלך]]. ב־[[20 בינואר]] [[1458]] הוכתר מתיאש בן ה־15 למלך הונגריה. הכינוי "מתיאש קורווינוס" בא מסמל משפחת הוניאדי, הוא העורב, בלטינית Corvus.
 
מתיאש קיבל את חינוכו ב[[איטליה]] של ימי ה[[רנסאנס]] והושפע מאוד מן ההישגים שראה במדינה זו. עם עלותו לשלטון פעל לבינוין ופיתוחן של ערים רבות, ובהן [[בודפשט|בודה]], ולהקמת מערכות בריאות וחינוך. הוא עודד את האומנויות בנוסח שראה אצל נסיכי הרנסאנס באיטליה, והזמין לחצרו ציירים איטלקיים. הוא ייסד את הספרייה המלכותית (ביבליוטקה קורווינה) בעיר בודה, וב־[[1486]] הוציא ספר חוקים חדש.
236

עריכות