לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

נוספו 3 בתים ,  לפני 7 שנים
אין תקציר עריכה
לאחר שהשלים את לימודיו בפריז והוסמך כרופא, חזר ל[[מצרים]] ויזם יוזמות לשיפור החיים ברובע היהודי בקהיר. בין היתר הוא היה אחראי להקמת קליניקה רפואית חינמית ו[[בית ספר מקצועי]]. בשנת [[1912]] הוא נסע ל[[ארץ ישראל]] וסייע ליוזמות רפואיות בה. במהלך ביקורו בארץ ישראל הוא נשא לאישה את [[מזל מוצרי|מזל (מתילדה) מני]], בתו של השופט [[מלכיאל מני]], ובשנת [[1913]] הזוג חזר ל[[מצרים]].
 
ב[[מצרים]] בני הזוג מוצרי ייסדו שורה ארוכה של מוסדות יהודיים וציוניים, כולל את פדרצית ציוני מצרים (ביחד עם בן דודו של אלברט, [[ז'קיעקב מוצרי|יעקב (ז'ק (יעקב) מוצרי]], שעמד בראשה), שלוחה של תנועת [[מכבי]] בקהיר, [[תזמורת]] עברית, תנועת צופים עבריים, בית מלאכה לילדים יהודים, וכן ד"ר מוצרי החזיק והפעיל קליניקה רפואית חינמית. בנוסף בתחום החינוך הוא פעל כדי לשלב את ה[[עברית]] כשפת לימוד בבתי הספר יהודים במצרים.
 
בזמן [[מלחמת העולם הראשונה]] הוא התנדב ל[[הצבא הבריטי|צבא הבריטי]], ושימש כרופא צבאי ב[[סיני]]. באותו הזמן אשתו מזל (מתילדה) שנותרה במצרים פעלה רבות למען היהודים הארצישראלים שגורשו למצרים במהלך המלחמה. בתקופה זאת ואחריה ביתם של בני הזוג מוצרי שימש כמקום אירוח עבור מנהיגים ציוניים כגון [[חיים וייצמן]] ו[[יצחק בן צבי]] בעת ביקורם במצרים.