לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ALH 84001"

נוספו 14 בתים ,  לפני 7 שנים
כוכב לכת
(כוכב לכת)
 
== היסטוריה ==
הסלע הזה נחשב על פי התאוריה לאחד מחלקיה העתיקים ביותר של [[מערכת השמש]], שהתגבש מנוכחות של סלע מותך לפני 4.5 מיליארד שנה. בהתבסס על ניסיונות חוזרים ונשנים לזהות מאין הגיע המטאוריט, התברר שהוא נוצר כנראה ב[[מאדים]] והוא מקורב בתכונותיו לקבוצת מטאוריטים אחרים אשר הגיעו ממאדים. על פי התאוריה הסלע זועזע ונשבר על ידי התנגשות או כמה התנגשויות מטאוריטים על פני השטח של מאדים לפני כ-[[ארכאיקון|3.5 עד 4.0 מיליארד שנה]], אך עדיין נשאר על הכוכבכוכב הלכת. לאחר מכן הוא נופץ ונזרק מפני השטח של מאדים על ידי התנגשות נפרדת שקרתה לפני כ-15 מיליון שנה. הוא התנגש לבסוף בכדור-הארץ לפני כ- 13,000 שנים. תאריכים אלו נתגלו על ידי טכניקות [[תיארוך רדיומטרי|תיארוכים רדיומטרים]] מגוונים כגון: [[סמריום]]-[[ניאודימיום]] (Sm-Nd), [[רובידיום]]-[[סטרונציום]] (Rb-Sr), אשלגן-ארגון (K-Ar) ו[[תיארוך פחמן-14|פחמן 14]].
 
== צורות חיים אפשריות ==
 
ב-2006 מומחים מסוימים עדיין התווכחו על כך שהמיקרו-מאובנים לא מצביעים על חיים חוצנים, אלה על זיהום [[ביופילם]] ארצי. עדיין לא נתגלתה הדרך שבה נוצרו תכונות המאובן, אך מאובן בעל תכונות זהות שוחזר במעבדה בהצלחה ללא התערבות ביולוגית. אף על פי כן, העדויות לקיומה של הננו-בקטריה ממשיכות לצמוח, למרות הספקנות הראשונית (בהתבסס על הרעיון שהחלקיקים היו לא מספיק גדולים כדי להכיל [[RNA]]).
ממצאים אחרונים על ALH 84001 גילו, אף על פי שהסיכויים לכך נמוכים, שסלעי-מאדים כמו ALH 84001 היו יכולים למעשה בעבר הרחוק להעביר חיים ממאדים אל כדור-הארץ. כ-1 עד 10 מיליון מטאוריטים מגיעים ממאדים בפחות משנה, ו כ-10 סלעי-מאדים אשר שוקלים יותר מ-100 גרמים בתוך 2-3 שנים. משערים כי נבגי בקטריות ואורגניזמים המתגוררים בסלע יכולים לשרוד בחלל כ-5 שנים, מה שאומר שהעברת חיים מן מאדים אל הכוכבכוכב הלכת שלנו היא אפשרית בתאוריה.
 
אם ה[[אטמוספירה]] של מאדים בתקופת החיים אשר התחילה בכדור-הארץ הייתה כפי שהיא היום, הישרדות והתרבות של כל צורת חיים באשר היא לאחר הגעתה אל כדור-הארץ תהיה אף יותר חסרת שחר. סביר להניח שסביבתה הטבעית של צורת החיים תהיה שונה לחלוטין מזו שעל כדור-הארץ. למאדים יש אטמוספירה הקטנה בהרבה מזו שבפסגת הר ה[[אוורסט]], ומכילה כמות מועטה בלבד של מים.