לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "בלאגויה אג'יץ'"

אין תקציר עריכה
 
אג'יץ' הוא [[סרבים|סרבי]] מ[[קרואטיה]]. בתור ילד, הוא היה עד לרצח שני הוריו בידי ה[[אוסטאשה]] בתקופת [[מלחמת העולם השנייה]]. הוא הצטרף ל[[פרטיזנים של טיטו]] ב-1943. הוא סיים את בית הספר לקצינים ב-1953. הוא קיבל תואר בשפות זרות מבית הספר הצבאי של ה-JNA. מאוחר יותר הוא נסע ל[[ברית המועצות]] שם המשיך בלימודיו. במרבית הקריירה שלו שירת בצבא, שם החזיק בתפקידי קצונה שונים. הוא הפך לבן טיפוחיו של של שר ההגנה העתידי [[ולקו קדייביץ']] במהלך שנות ה-70 וה-80. ב-1988, כשקדייביץ' מונה לשר ההגנה, הוא מונה למפקד הצבא. בתקופת המשבר בתחילת שנות ה-90, הוא פיתח עמדה פרו-סרבית ועיצב מדיניות נוקשה נגד הרפובליקות העוזבות [[סלובניה]] ו[[קרואטיה]].
 
לאחר הכישלון בשתי המלחמות האלה, הוא אולץ לפרוש. בעקבות זאת הוא פרש מחיים ציבוריים. לאחר מספר חקירות ומשפטים הוא לבסוף הואשם ברצח עם בבית המשפט ב[[אוסייק]] אך הוא מעולם לא נעצר. הוא נפטר במרץ 2012 ב[[בלגרד]]{{הערה|1=[http://daily.tportal.hr/180533/Former-JNA-chief-of-staff-Adzic-reportedly-dies.html Former JNA chief-of-staff Adzic reportedly dies], באתר Daily TPortal,{{כ}} 5 במרץ 2012}}.
 
==קישורים חיצוניים==
*Carol J. Williams, [http://articles.latimes.com/1991-07-16/news/wr-2480_1_serbian Profile : On Carrying a Fierce Grudge for Half a Century : Few in Yugoslavia have Blagoje Adzic's power to seek revenge for the murder of his family], באתר [[לוס אנג'לס טיימס]], 16 ביולי 1991
*{{סרטונים}} [http://www.youtube.com/watch?v=bG4kUtWTb9A הלוויתו], באתר [[YouTube]]
==לקריאה נוספת==
{{ltr|
*John B. Allcock, Marko Milivojević and John Joseph Horto (1988). ''Conflict in the Former Yugoslavia: an Encyclopedia'', "Adžić, Blagoje" (pp. 78-79). ABC-CLIO: California.
}}
 
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
 
{{קצרמר|אישים}}