לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

נוספו 414 בתים ,  לפני 7 שנים
אין תקציר עריכה
אברהם (אלברט) מוצרי נולד ב[[קהיר]] בשנת [[1867]], כבן לשתי המשפחות היהודיות העשירות ביותר במצרים ב[[המאה ה-19|מאה ה-19]]; משפחת מוצרי מצד אביו דוד ומשפחת קטאווי מצד אמו רנה. ההון של המשפחה כלל עסקי בנקאות ומלונאות (כולל [[מלון המלך דוד]]) וקשרים ענפים עם הממשל המצרי. בין השותפים לעסקי המשפחה היה הברון [[פליקס דה מנשה]].
 
בנעוריו הוא קיבל חינוך יהודי מסורתי וכללי, והשלים לימודיו התיכוניים בבית ספר צרפתי בקהיר. בשנת [[1888]] נסע ללימודי [[רפואה]] ב[[פריז]], שם הצטרף לחוגים [[ציונות|הציונים]] של [[מקסאלכסנדר נורדאומרמורק]] ו[[הרצל]מקס נורדאו], שהתפתחו באותה תקופה סביב [[פרשת דרייפוס]]. בהזדמנות אחת אף פגש את [[בנימין זאב הרצל]], וקיבל מידיו עותק של ספרו [[מדינת היהודים]] עם הקדשה אישית.{{הערה|אברהם חיים אלחנני, "על יהדות מצרים בין שתי מלחמות עולם", [[במערכה]] (פברואר 1978), עמ' 16.}} כסטודנט הוא כתב מספר מאמרים לכתבי עת בעלי אוריינטציה ציונית בפריז. ביחד עם אחיו יוסף מוצרי ייסד את אגודת הסטודנטים "קדימה" ואת עתונה "קדימה", שפעלו למען הרעיון הציוני משלבו המוקדם.
 
לאחר שהשלים את לימודיו בפריז והוסמך כרופא, חזר ל[[מצרים]] ויזם יוזמות לשיפור החיים ברובע היהודי בקהיר. בין היתר הוא היה אחראי להקמת קליניקה רפואית חינמית ו[[בית ספר מקצועי]]. בשנת [[1912]] הוא נסע ל[[ארץ ישראל]] וסייע ליוזמות רפואיות בה. במהלך ביקורו בארץ ישראל הוא נשא לאישה את [[מזל מוצרי|מזל (מתילדה) מני]], בתו של השופט [[מלכיאל מני]], ובשנת [[1913]] הזוג חזר ל[[מצרים]].
*Lital Levy. "[http://referenceworks.brillonline.com/entries/encyclopedia-of-jews-in-the-islamic-world/mosseri-mathilde-SIM_0015830 Mosseri, Mathilde.]" ''Encyclopedia of Jews in the Islamic World''. Executive Editor Norman A. Stillman. Brill Online, 2014.
</div>
 
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
 
[[קטגוריה:פעילים ציונים]]
[[קטגוריה:ראשוני הציונות]]