לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

נוספו 677 בתים ,  לפני 7 שנים
אין תקציר עריכה
בנעוריו הוא קיבל חינוך יהודי מסורתי וכללי, והשלים לימודיו התיכוניים בבית ספר צרפתי בקהיר. הוריו קיוו שכמו רבים מאחיו הוא יקבל תפקיד כ[[בנקאי]] ואיש עסקים בעסקי המשפחה, אך מוצרי שאף ללמוד [[רפואה]]. בשנת [[1888]] נסע בחשאי ללימודי [[רפואה]] ב[[פריז]], באמצעות כסף שאחותו מסרה לו. הוריו קיבלו לבסוף את החלטתו ודאגו לממן את לימודיו. ב[[פריז]] מוצרי הצטרף לחוגים [[ציונות|הציונים]] שכללו את [[אלכסנדר מרמורק]] ו[[מקס נורדאו], שהתפתחו באותה תקופה סביב [[פרשת דרייפוס]]. בהזדמנות אחת אף פגש את [[בנימין זאב הרצל]], וקיבל מידיו עותק של ספרו [[מדינת היהודים]] עם הקדשה אישית.{{הערה|אברהם חיים אלחנני, "על יהדות מצרים בין שתי מלחמות עולם", [[במערכה]] (פברואר 1978), עמ' 16.}} כסטודנט הוא כתב מספר מאמרים לכתבי עת בעלי אוריינטציה ציונית בפריז. ביחד עם אחיו יוסף מוצרי ייסד את אגודת הסטודנטים "קדימה" ואת עתונה "קדימה", שפעלו למען הרעיון הציוני בפריז. פעילותו הפוליטית העיקשת כמעט ועלתה לו בגירוש מצרפת, אך לבסוף הצליח להשיג נתינות צרפתית.
 
לאחר שהשלים את לימודיו בפריז והוסמך כרופא, חזר ל[[מצרים]] ויזם יוזמות לשיפור החיים ברובע היהודי בקהיר. בין היתר הוא היה אחראי להקמת קליניקה רפואית חינמית ו[[בית ספר מקצועי]]. היה חבר במועצה המנהלת של בתי הספר היהודיים, ומתוקף תפקידו דאג להגביר את לימודי ה[[עברית]] בבתי הספר. בשנתהוא [[1912]]הרבה הוא נסעלהרצות לב[[ארץ ישראלערבית]] וסייע ליוזמות רפואיות בה. במהלך ביקורו בארץ ישראל הוא נשא לאישה את ו[[מזל מוצרי|מזל (מתילדה) מניצרפתית]], בתומעל שלבמות השופטקהילתיות [[מלכיאלשונות מני]],למען ובשנתהרעיון [[1913]] הזוג חזר ל[[מצרים]]הציוני.
 
בשנת [[1912]] הוא נסע ל[[ארץ ישראל]] לשם הלוויית אביו, [[דוד מוצרי]], ב[[הר הזיתים]]. במהלך ביקורו בארץ ישראל הוא נשא לאישה את [[מזל מוצרי|מזל (מתילדה) מני]], בתו של השופט [[מלכיאל מני]]. הזוג השתקע תחילה בירושלים ומוצרי פעל ביחד עם ד"ר [[זאב ברין]] וד"ר [[אריה גולדברג]] במכון רפואי שהקימו, כדי לטפל בבעיות רפואיות כגון [[כלבת]], שעד אז לא ניתן להן מענה רפואי במרפאות בארץ ישראל. עקב פרוץ [[מלחמת העולם הראשונה]] נאלץ לעזוב את ארץ ישראל ביחד עם אשתו מזל עקב אזרחותו הצרפתית, והזוג נסע והתיישב ב[[קהיר]].
 
ב[[מצרים]] בני הזוג מוצרי ייסדו שורה ארוכה של מוסדות יהודיים וציוניים, כולל את פדרצית ציוני מצרים (ביחד עם בן דודו של אלברט, [[יעקב מוצרי|יעקב (ז'ק) מוצרי]], שעמד בראשה), שלוחה של תנועת [[מכבי]] בקהיר, [[תזמורת]] עברית, תנועת צופים עבריים, בית מלאכה לילדים יהודים, וכן ד"ר מוצרי החזיק והפעיל קליניקה רפואית חינמית.