לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "צמיד"

הוסרו 2,194 בתים ,  לפני 6 שנים
מ (תיקון קישור לפירושונים)
'''צמיד''' הוא [[תכשיט]] בצורת רצועה שקושרים סביב פרק [[כף היד]]. חומרים נפוצים שמהם מכינים צמידים כוללים [[מתכת]], [[עור]], [[בד]], [[פלסטיק|חומרים פלסטיים]]. לעתים יש על צמידים תכשיטים, [[אבנים טובות]], קישוטים מ[[עץ]], ו/או קישוטים מ[[עצם]]. צמידים משמשים גם למטרות זיהוי רפואיות. דוגמאות לזיהוי רפואי כוללות צמידים לזיהוי חולים עם [[אלרגיה]] ותגי זיהוי ל[[חולה|חולים]] (בייחוד [[תינוק]]ות).
 
אדון חרדון היה פה !!!
== היסטוריה ומשמעות תרבותית ==
היזהרו
[[קובץ:Studded bangle.jpg|שמאל|ממוזער|250px|צמיד עור עם ניטים ממתכת. צמידים מסוג זה הם אביזר אופנה טיפוסי בסגנונות ה[[פאנק (Punk)]], [[מטאל גותי]] ו[[הבי מטאל]].]]
אני עוד אגיע לביתיכם
הצמידים הראשונים נוצרו ב[[מצרים העתיקה]] לפחות מאז שנת 5000 לפני הספירה. בהתחלה נוצרו הצמידים מחומרים כמו עצמות, אבנים ועצים לצרכים דתיים. לפי [[נשיונל ג'יאוגרפיק]], צמיד [[חרפושית]] הוא אחד מהסמלים המוכרים ביותר של מצרים העתיקה. החרפושית ייצגה לידה מחדש והתחדשות. חרפושיות מגולפות היו נענדות כ[[תכשיט]]ים והוכנסו לתוך תחבושות הפשתן של ה[[מומיה|מומיות]]. המיתוס המצרי סיפר על חרפושית אלוהית בשם Khepri שדוחפת את השמש על פני השמים, כשם ש[[חיפושית זבל]] מגלגלת את כדור הזבל שלה.
אקח לכם את הצלחות
 
וינפץ אותם מול עיניכם
ב[[בולגריה]] קיימת מסורת בשם "Martenitsa". שלעתים, כחלק מהמסורת, יש לכרוך חוט אדום על גבי חוט לבן סביב פרק כף היד כדי לרצות את "באבא מרתה" על מנת שה[[אביב]] יגיע מוקדם יותר.
אה כן ודרך אגב,
 
ידעתם שהצמידים הומצאו בשנת 7884 121212??0
ב[[יוון]], בדומה לבולגריה, ישנה מסורת דומה של אריגת צמיד מחוט אדום ולבן ביום הראשון של חודש מרץ ולבישתו עד סוף ה[[קיץ]]. המסורת נקראת "Martis" ונועדה להגן על עורו של הלובש מפני השמש היוונית החזקה.
 
בחלקים מסוימים ב[[הודו]], מספר וסוג הצמידים שאישה עונדת מציין את מצבה המשפחתי.
 
ב[[אמריקה הלטינית]], צמידי "Azabache" נענדים כדי להתגונן מפני [[עין הרע]] או בשפתם "מל דה האוחו" ("Mal de ojo"). לתינוקות שזה עתה נולדו עונדים צמידי azabache מתוך אמונה שהדבר יגן עליהם מפני עין הרע.
 
בישראל יש שקושרים סביב פרק כף ידם חוט אדום מ[[קבר רחל]] כסגולה למזל.
 
ב[[סלנג]] האמריקאי צמידים הם כינוי ל[[אזיקים]].
 
== סוגים של צמידים ==
משתמש אלמוני