לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

אין שינוי בגודל ,  לפני 6 שנים
אין תקציר עריכה
מ (Ben tetuan העביר את הדף אברהם מוצרי ל־אלברט מוצרי תוך דריסת הפניה)
[[קובץ:Albert mosseri.jpg|ממוזער|ד"ר אברהם מוצרי]]
ד"ר '''אברהםאלברט (אלברטאברהם) מוצרי''' ([[21 בדצמבר]] [[1867]] - [[20 בפברואר]] [[1933]]) היה [[רופא]], [[עיתונאי]], מעשירי קהילת [[יהדות מצרים|יהודי מצרים]] ומנהיג [[ציוני]].
 
==ביוגרפיה==
אברהםאלברט (אלברטאברהם) מוצרי נולד ב[[קהיר]] בשנת [[1867]], כבן לשתי המשפחות היהודיות העשירות ביותר במצרים ב[[המאה ה-19|מאה ה-19]]; משפחת מוצרי מצד אביו דוד ומשפחת קטאווי מצד אמו רנה. ההון של המשפחה כלל עסקי בנקאות ומלונאות (בהם [[מלון המלך דוד]]) וקשרים ענפים עם הממשל המצרי. בין השותפים לעסקי המשפחה היה הברון [[פליקס דה מנשה]].
 
בנעוריו הוא קיבל חינוך יהודי מסורתי וכללי, והשלים לימודיו התיכוניים בבית ספר צרפתי בקהיר. הוריו קיוו שכמו רבים מאחיו הוא יקבל תפקיד כ[[בנקאי]] ואיש עסקים בעסקי המשפחה, אך מוצרי שאף ללמוד [[רפואה]]. בשנת [[1888]] נסע בחשאי ללימודי [[רפואה]] ב[[פריז]], באמצעות כסף שאחותו מסרה לו. הוריו קיבלו לבסוף את החלטתו ודאגו לממן את לימודיו. ב[[פריז]] מוצרי הצטרף לחוגים [[ציונות|הציונים]] שכללו את [[אלכסנדר מרמורק]] ו[[מקס נורדאו]], שהתפתחו באותה תקופה סביב [[פרשת דרייפוס]]. במספר הזדמנויות אף פגש את [[בנימין זאב הרצל]], וקיבל מידיו עותק של ספרו "[[מדינת היהודים]]" עם הקדשה אישית.{{הערה|אברהם חיים אלחנני, "על יהדות מצרים בין שתי מלחמות עולם", [[במערכה]] (פברואר 1978), עמ' 16.}} כסטודנט הוא כתב מספר מאמרים לכתבי עת בעלי אוריינטציה ציונית בפריז. ביחד עם אחיו יוסף מוצרי היה ממייסדי אגודת הסטודנטים "קדימה" שפעלה למען הרעיון הציוני בפריז, וכתב בקביעות לביטאונה, עיתון בשם "קדימה". פעילותו הפוליטית העיקשת כמעט ועלתה לו בגירוש מצרפת, אך לבסוף הצליח להשיג נתינות צרפתית.