לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אגן"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 6 שנים
←‏כסל: קידמי->קדמי
מ (בוט מחליף את הקטגוריה עצמות הגפה התחתונה בקטגוריה עצמות הגפיים התחתונות)
(←‏כסל: קידמי->קדמי)
חלקו החיצוני של '''גוף הכסל''' מרכיב חלק מהמרחשת וחלקו הפנימי הוא חלק מקיר האגן הקטן. חלקו התחתון של הגוף מתאחה עם עצמות החיק ושת, בצורה המשכית כך שרק קו עדין מעיד על החיבור ביניהם.
 
'''כנף הכסל''' היא המבנה הרחב המתווה את גבולו הצידי של האגן הגדול. לכנף שני פנים, החיצוני (מבנהו הכללי קמור) והפנימי (קעור), שני גבולות (קידמיקדמי וחיצוני) ורכס.
 
את '''הפן החיצוני''' חוצים מספר קווים הנקראים '''קווי העכוז (האחורי, הקדמי והתחתון)''' (Linea glutea posterior, anterior, inferior). קווי העכוז מפרידים בין אזורי החיבור של שרירי העכוז ([[שריר העכוז הגדול|הגדול]], [[שריר העכוז האמצעי|האמצעי]] ו[[שריר העכוז הקטן|הקטן]]). בין קו העכוז התחתון למרחשת נאחז [[שריר הירך הישר]]. החלק הקדמי של '''הפן הפנימי''' הוא שקע גדול בשם '''גומץ הכסל''' (Fossa iliaca), האחז של שריר הכסל (Musculus iliacus). הגבול התחתון של הגומץ (והפן הפנימי) הוא הקו הקשתי. לחלקו האחורי של הפן הפנימי חלק קדמי מחוספס בשם '''הפנים האוזניתיים''' (Facies auricularis ilii, לפי צורתם), המופרקים עם עצם העצה וחלק אחורי הידוע בשם '''גבששת הכסל''' (Tuberositas iliaca), נקודת חיבור של חלק מהשרירים הפושטים של הגב. מעט קדימה ולמטה מהפנים האוזניתיים נמצא '''הסולקוס שעל יד הפנים האוזניתיים''' (preauricular sulcus), אזור חיבור ל[[רצועה]] המשויכת ל[[מפרק העצה והכסל]].