לדלג לתוכן

פאזל – הבדלי גרסאות

נוספו 8 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
בוט: החלפת תגית ref בתבנית הערה
תגית: עריכה ממכשיר נייד
מ (בוט: החלפת תגית ref בתבנית הערה)
== פאזל דו-ממדי ==
הפאזל מורכב מחלקים, מ[[קרטון]] או מ[[עץ]], המכילים שקעים ורמות שנכנסים אחד לתוך השני ויוצרים את התמונה. השקעים והרמות של כל חלק שונים משל שאר החלקים ובכך יוצרים חלקים בעלי צורה ייחודית המאפשר פתרון אחד של הפאזל. בדרך כלל, צורת הפאזל היא [[ריבוע]] או [[מלבן]] אולם ניתן למצוא פאזלים בכל הצורות.<br />
רמת הקושי של הפאזל נקבעת בין השאר לפי מספר החלקים שבו. פאזלים בגודל רגיל הינם בעלי 300, 500 ו-1,000 חלקים. קיימים פאזלים גדולים בעלי 3,000, 5,000 חלקים כאשר הפאזל הגדול בעולם מורכב מ-32,256 חלקים וגודלו 544 ס"מ על 192 ס"מ ‏‏‏‏<ref>{{הערה|1=‏[http://www.largestpuzzle.com/ מידע על הפאזל הגדול בעולם]‏</ref>}}.
[[תמונה:Dizengof CenterDSCN5215.JPG|שמאל|ממוזער|250px|הפאזל הגדול בעולם, מבוסס על עבודתו של [[קית' הרינג]] ]]
 
 
== היסטוריה ==
הרוב מסכימים כי הפאזל הראשון יוצר בסביבות [[1760]] על ידי החרט ויוצר המפות [[ג'ון ספילברי]]. ג'ון חיבר לעץ מפה שצייר קודם לכן וחתך אותה לחלקים כאשר כל חלק היה מדינה. התוצאה הייתה [[משחק]] לימודי אשר שימש ללימוד [[גאוגרפיה]] לתלמידים הבריטיים‏‏ ‏‏<ref>{{הערה|1=‏[http://www.jigsaw-puzzle.org/jigsaw-puzzle-history.html ההיסטוריה של הפאזל] באתר האגודה האמריקנית לפאזלים‏</ref>}}. עד לשנת 1820 הפאזל שימש בראש ובראשונה ככלי לימודי. בסוף המאה ה-19, יוצרו הפאזלים הראשונים מ[[קרטון]] ושימשו לפאזלי הילדים. רק במאה ה-20 התחיל השימוש בחיתוך על ידי הטבעה (החיתוך התבצע על ידי לוח מתכת שחוברו אליו פסי מתכת חדים בתבנית הרצויה. לוח המתכת נלחץ לקרטון בכוח מלמעלה ועל ידי הלחץ הזה נוצר החיתוך). כך שבתחילת המאה ה-20 היו פאזלים מ[[עץ]] ומ[[קרטון]].
 
בתחילת המאה ה-20, האחים פרקר, יצרני משחקים מפורסמים, התחילו לייצר פאזלים כמשחק מחשבה בידורי (בשונה ממשחק לימוד שהיה עד אז). פאזלים אלו הצליחו כל-כך, עד שבשנת 1909 האחים פרקר הפסיקו לייצר משחקים אחרים והמפעל שלהם התחיל לייצר רק פאזלים‏‏{{הערה|Anne D. Williams,{{כ}} [http://www.4apuzzle.com/mgcpuzzles/puzzle_history/index.htm Jigsaw Puzzles - A Brief History], באתר MGC's Custom Made Wooden jigsaw Puzzles and Fine Art}} . לאחר מלחמת העולם השנייה, הפאזלים מעץ החלו להעלם. העלות הגבוהה של הייצור ומשך הזמן הגבוה שנדרש לחיתוך גרמו לעליית מחיריהם ומכירתם הופסקה. בד בבד, שיפור ב[[ליטוגרפיה]] ובשיטת החיתוך גרמה לפאזלי הקרטון להפוך ליותר נפוצים.
32,748

עריכות