הבדלים בין גרסאות בדף "היסטוריה של הפיליפינים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השלטון הספרדי בפיליפינים נפסק במשך תקופה קצרה בעקבות [[מלחמת שבע השנים]] בין [[אנגליה]] לספרד, לאחר שב-[[1762]], חיילים אנגלים פלשו וכבשו את האיים. בעקבות חתימת [[הסכם פריז (1763)|הסכם פריז]] ב-[[1763]] חודש השלטון הספרדי ב-[[1764]]. אירועים אלו החלישו מאוד את כוחם של הספרדים באזור, והובילו בסופו של דבר למרד נגדם. בשנים הבאות השילוב של הפיתוחים בפיליפינים ומחוצה להם, שתרם לכניסתם של רעיונות חדשים לאזור, ופתיחת [[תעלת סואץ]] ב-[[1869]], שקיצרה את המסע בין [[אסיה]] ל[[אירופה]], הוביל לדור חדש של פיליפינים ממעמד גבוה שחונכו באירופה.
 
בין השנים [[1887]] ל-[[1891]] פרסם [[חוסה ריזאל]], אחד מבני הפיליפינים שלמדו באירופה, את שני ספריו בנוגע לאי הצדק בחברה הספרדית הקולוניאליסטית. ספרים אלו דחפו את הפיליפינים לדרוש ייצוג הולם בחברה, ומאוחר יותר עצמאות, דרישה שנדחתה על ידי בתי המשפט הספרדים. ב-[[1896]] פרצה המהפכה הפיליפינית נגד ספרד. ריזאל הואשם בבגידה והוצא להורג באותה שנה.
 
ב-[[1898]], התפוצצה ספינה אמריקנית בשעה שעגנה בנמל [[הוואנה]] שב[[קובה]]. העיתונות והציבור האמריקני האשימו את הספרדים בפיצוץ ו[[מלחמת ארצות הברית-ספרד]] פרצה. לאחר שהביסו את הצי הספרדי, פנו האמריקנים אל [[אמיליו אגינלדו]], (לשעבר מנהיג במחתרת הפיליפינית שעזב את ארצו לאחר שרצח את המנהיג השני של התנועה בעקבות סכסוכים פנימיים) והזמינו אותו לשוב אל הפיליפינים בתקווה שהוא ינהיג אותם נגד הספרדים. הכוחות האמריקנים, שלוו באנשיו של אגינלדו שלחמו בצידם, השתלטו כמעט על כל האי לוזון. ב-[[12 ביוני]] 1898 הכריז אגינלדו על עצמאות והקים את [[הרפובליקה הפיליפינית הראשונה]] תחת ה[[חוקה]] ה[[דמוקרטיה|דמוקרטית]] הראשונה באסיה.

תפריט ניווט