לדלג לתוכן

תקופת המעבר ביוון – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני 8 שנים
מ
מ (בוט: החלפת טקסט אוטומטית (-{{נ}} +))
למעשה, אין מקורות היסטוריים התומכים בקיומה של תקופת האופל הזו. היא לא מוזכרת אצל היסטוריונים יווניים קלאסיים, כמו [[הרודוטוס]] או [[קסנופון]]. האסמכתא לקיומה של תקופה זו היא מפירות הארכאולוגיה המודרנית. והרי הרקע: התקופה המיקנית, המכונה גם התקופה ההירואית או ההומרית, על שם גיבוריה, נסתיימה בערך ב-1150 לפנה"ס. על פי [[ארטוסתנס]], מלחמת טרויה הייתה ב-1183 (לפי תיארוכו של ארטוסתנס), ולפי ה[[איליאדה]] כמה עשרות שנים אחר כך חזרו הגיבורים לארצותיהם, נרצחו או גילו חורבן ושממה. סברה זו לתיארוך מלחמת טרויה לזמן זה, מגובה גם ב[[ארכאולוגיה]] - למיקני קשרים ארכאולוגיים חזקים עם [[תל אל עמרנה]], היא [[אח'ת-אתן]], בירתו של ה[[פרעה]] [[אח'נאתון]] שחי, לפי [[הכרונולוגיה המצרית]] המקובלת, במאה ה-14 לפנה"ס. ברחובות העיר נמצאו כלים רבים מטיפוס מיקני.
 
לעומתה, [[התקופה האיוניתהארכאית]], התחילה בערך בשנת 800 לפנה"ס. בתקופה זו חי [[הומרוס]], והתחילו [[המשחקים האולימפיים]] ([[776 לפנה"ס|776]]). למעשה, בין התקופה המיקנית לתקופה הבאה אחריה (ההלדית) לא נמצאו כל שרידים ארכאולוגיים, לא תעודות כתובות או נקודות יישוב כלשהן, לא ביבשת יוון ולא ב[[אסיה הקטנה]]. גם יצירות אמנות לא נמצאו מתקופה זו, אם כי כמה סברות קובעות שהאמנות מ[[הסגנון הגאומטרי]] שייכת לסוף תקופה זו.
 
הסברה כי הייתה תקופת חושך ביוון, כלומר תקופה בה הארץ ננטשה, התושבים חיו כנוודים ולא ידעו את אמנות הכתב, הועלתה בסוף המאה ה-19. כמה תומכים היו לסברה זו, כגון [[דסבורו]], [[בוברה]] ועוד, וסברה זו נתקבלה לבסוף כדעה השלטת עד היום במדע. היו כמה שהתנגדו לסברה זו, בעיקר משום שבארכאולוגיה, כפי שהעיר [[קארל בלגן|בלגן]], מבקר החפירות ב[[טירינס]], נמצאה תמיד השכבה האיונית מיד מעל השכבה המיקנית, ולעתים אף נראה שבמרבץ אחד היו שרידים מעורבים. כמו כן, לא ברור כיצד ידע הומרוס, שחי בסוף המאה ה8, כל כך הרבה פרטים מדויקים על יוון של למעלה מארבע מאות שנה לפניו, וכלל תיאור פרטים ופרטי פרטים, בו בזמן שלא ידוע על איזה משורר שהוא מתקופה זו, או על תעודות כתובות כלשהן.