לדלג לתוכן

כמנתים – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
בוט החלפות: \1
מ (בוט: החלפת תגית ref בתבנית הערה)
מ (בוט החלפות: \1)
 
==דת==
הדת הכמנתית המסורתית נקראת לעתים "פגנית-עברית". הדת שאבה אלמנטים מן היהדות ואלמנטים [[פגניות|פגנים]]. לדברי החוקר [[פרדריק ק. גאמסט]], השפה העברית שבה משתמשת הקהילה והאלמנטיים העבריים שבדת מעידים על כך שהתרבות והדת העברית הגיעה אל הכמנתים לפני כאלפיים שנה, בטרם עברה רבים משינויי היהדות. סקר שפות באתיופיה מעיד על כך שהדת הכמנתית והשפה הכמנתית נמצאות שתיהן בסכנת הכחדה וכי רוב הכמנתים מומרים לנצרות על ידי [[הכנסייה האתיופית]] ומוותרים על מורשתם הכמנתית {{הערה|1=Leyew (2002), p. 8.}}.
 
מצוותיהם הדתיות של הכמנתים כוללות את קיום ה[[כשרות]] על פי פרק י"א בספר [[ויקרא]], ככתבו. בדומה ליהדות המוכרת לנו, חברי הקהילה אוכלים חיות מותרות רק אם עברו [[שחיטה כשרה]]. מנהגיהם כוללים העלאת קורבנות וטיפול בחורשה הקדושה.
מוצאם של הכמנתים לא ידוע, היות שאין בידיהם היסטוריה כתובה. לפי מסורות שבעל פה, מייסד שבט הכמנתים הוא אדם בשם אנאייר, אשר נאמר כי היה נכדו של [[כנען]] בן [[חם בן נח]]. לאחר שבע שנות רעב בארצו, נדד אנאייר לאזור [[אגם טאנה]] באתיופיה. כאשר נדד עם אשתו וילדיו פגש את מייסד [[ביתא ישראל]] אשר נדד באותו כיוון. ככל הנראה היו שני המייסדים מכנען. תוכננה חתונה בין שתי המשפחות אך היא לא התממשה. המסורות שבעל פה לא מסבירות האם דובר בחתונה בין ראשי הבתים או על חתונה של נציגי הדורות הצעירים בין המשפחות (בדומה לנישואים המתוכננים בין [[דינה]] בת יעקב לבין [[שכם בן חמור]] ה[[חיווי]]).
 
לדברי ה[[מיסיונר]] מ[[המאה ה-19]], [[סמואל גובאט]], נתפסו הכמנתים על ידי שכניהם ה[[אמהרים]] כמכשפים בדומה ליהודים ([[ביתא ישראל]]), לרוב המוסלמים ולכמה נוצרים. מעבר לכך, לא ידע גובאט רבות על הכמנתים {{הערה|1=Samuel Gobat, Journal of Three years' Residence in Abyssinia, 1851 (New York: Negro Universities Press, 1969), p. 263}}.
 
==לקריאה נוספת==
475,756

עריכות