לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אוטוטרוף"

נוספו 5 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
(קישור למוטואליזם)
'''אוטוטרוף''' ("Autos" ב[[יוונית]] פירושו "עצמי", ו"trophe" פירושו "תזונה"; '''Autotroph''' פירושו "מזין את עצמו"; ב[[עברית]]: '''יצרן''') מתייחס ל[[אורגניזם|יצור]] המייצר את [[מזון|מזונו]] בכוחות עצמו והראשון בזרימת ה[[אנרגיה]] לעולם החי.
 
== סיווג ==
רוב היצורים בעולם, ובכללם ה[[אדם]], '''אינם''' אוטוטרוטפים, אלא '''[[הטרוטרוף|הטרוטרופים]]'''; הם צורכים תרכובות אורגניות מהסביבה, ומשתמשים בהן לבניית ה[[תא]]ים המרכיבים אותם, על כל מיליוני ה[[חומר|חומרים]] המצויים בהם.
 
היצורים האוטוטרופים מסוגלים לנצל את ה[[פחמן דו-חמצני|פחמן הדו-חמצני]] המצוי ב[[אוויר]] לשם ייצור התרכובות המרכיבות את התא. היצורים האוטוטרופים היחידים הינםהם רוב ה[[צמחים]] וקבוצות מסוימות של [[חיידקים]] ו[[פרוטיסטים]]. הצמחים, למשל, סופגים פחמן דו-חמצני מהאוויר ו[[מים]] מהקרקע ומרכיבים מהם, בתהליך ה[[פוטוסינתזה]], [[גלוקוז]], תרכובת אורגנית פשוטה ממנה ניתן ליצור חומרים רבים אחרים המרכיבים את תאי הצמח.
 
אוטוטרופים והטרוטרופים לא יכולים להתקיים אחד בלעדיי השני, כי המקור לתרכובות אורגניות ב[[טבע]] הוא היצורים האוטוטרופים, וההטרוטרופים מפיקים מתרכובות אלו [[פחמן דו-חמצני]] הנדרש לאוטוטרופים, ולכן מתקיימים [[מוטואליזם|יחסי תלות הדדית]] בין שתי קבוצות היצורים הללו.
היצורים האוטוטרופים מתחלקים לשתי קבוצות, לפי האופן בו הם מפיקים אנרגיה:
 
* '''פוטואוטוטרופים''' ('''Photoautotrophs''') מפיקים אנרגיה בנצלם את אנרגיית [[אור השמש]]. רוב הצמחים, וכן קבוצות מסוימות של חיידקים, הינםהם פוטואוטוטרופים; הם משתמשים בפוטוסינתזה לניצול אור השמש להפקת אנרגיה, וכן הם משתמשים בפחמן דו-חמצני לשם בניית תאיהם.
* '''כמואוטוטרופים''' ('''Chemoautotrophs''') מפיקים אנרגיה מפירוק [[תרכובת אי-אורגנית|תרכובות אי-אורגניות]]. קבוצות מסוימות של חיידקים הינןהן כמואוטוטרופיות; הם משתמשים בפחמן דו-חמצני לשם בניית תאיהם, אך לא קיים בהם המנגנון הפוטוסינתטי; לפיכך הם מפרקים [[תרכובת|תרכובות]] [[חנקן]], [[גופרית]], [[מימן]] ו[[ברזל]] כדי להפיק אנרגיה.
 
(אופן הפקת האנרגיה מצוין, אם כן, בעזרת הקידומת '''כמו-''' או '''פוטו-'''; המילים '''הטרוטרוף''' ו'''אוטוטרוף''' כלשעצמן '''אינן''' קשורות, כאמור, להפקת אנרגיה).