לדלג לתוכן

מסה קריטית (סוציולוגיה) – הבדלי גרסאות

מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q947987)
מאין תקציר עריכה
ב[[סוציולוגיה]], המושג '''מסה קריטית''' (ב[[אנגלית]]: '''Critical Mass'''), המושגמתייחס מסהלסף קריטיתמינימלי מופיעהשל בהקשריםאנשים שוניםהנחוץ ובעלכדי כמהליצור הגדרותתופעה חברתית מסוימת. ניתןהמונח בא למצואלתאר את המושגקיומו בתחומיםשל כמו[[מומנטום]] פיזיקהבמערכת חברתית, אסטרונומיהאשר חזק דיו כדי לשמר את עצמו ולהוביל לגדילה ורפואהנוספת.
שניים העומדים מאחורי גיבוש המושג והגדרתו הם, מומחה בתורת המשחקים Thomas Schelling, והסוציולוג Mark Granovetter. שניהם עושיםעשו שימוש במושג הקיים לראשונה בהקשר החברתי בשנות ה-70 של המאה ה-20, ומגבשיםוגיבשו את הגדרתו.
המושג בהקשר של מדעי החברה, מתייחס לסף מינימלי של אנשים הנחוץ כדי ליצור תופעה חברתית מסוימת. המונח בא לתאר את קיומו של [[מומנטום]] במערכת חברתית, אשר חזק דיו כדי לשמר את עצמו ולהוביל לגדילה נוספת.
שניים העומדים מאחורי גיבוש המושג והגדרתו הם, מומחה בתורת המשחקים Thomas Schelling, והסוציולוג Mark Granovetter. שניהם עושים שימוש במושג הקיים לראשונה בהקשר החברתי בשנות ה-70 של המאה ה-20, ומגבשים את הגדרתו.
הגורמים החברתיים המשפיעים על מסה קריטית עשויים להיות העוצמה, ההדדיות והרמה של תקשורת ב[[חברה]] או באחת מ[[תת-תרבות|תתי-התרבויות]] שלה. גורם נוסף עשוי להיות [[סטיגמה|סטיגמה חברתית]], או האפשרות של הגנה חברתית שמגיעה בעקבותיה. מסה קריטית עשויה להיות קרובה יותר ל[[קונצנזוס]] של הרוב בחוגים פוליטיים, אשר בהם העמדה המשפיעה ביותר היא לרוב גם זו אשר מחזיקים בה רוב האנשים בחברה. במובן זה, שינויים קטנים בקונצנזוס הציבורי יכולים לעורר שינויים מהירים בקונצנזוס הפוליטי, עקב ההשפעה של רעיונות מסוימים, התלויים בדעת הרוב, ככלים בדיון הפוליטי.
 
המושג מסה קריטית באה לידי ביטוי בהקשרים חברתיים שונים. אחד ההקשרים המרכזים הוא חידושים במדיה אינטראקטיבית כמו טלפון, מייל, רשתות חברתיות באינטרנט. המאפיין של חידושים חברתיים בתחום זה בהשוואה לתחומים אחרים הוא קשר והשפעה הדדית אחד על השני, שמביא לכך שניתן להגיע במהירות גדולה מאוד למסה קריטית באמצעים טכנולוגים אלה, כמו גם ניתן להוריד מסה זו לאפס ולהפסיק את קיומו של החידוש.
המדיה האינטראקטיבית, כמו הרשתות החברתיות השונות, הן בעצמן חידוש חברתי, הקיים תודות למסה קריטית מספקת (למשל הפייסבוק[[פייסבוק]] קיים כי יש לו מסה מספקת של משתמשים, לעומת רשתות חברתיות אחרות שנעלמו). אבל הן גם כלי יעיל לגיוס מסה קריטית למען מטרה וחידוש חברתי אחר. דוגמה לכך היא רכיבה קבוצתית על אופניים המתקיימת במקומות שונים בעולם, ביניהם גם בישראל. מטרת הרכיבה היא להביא מסה קריטית של רוכבי אופניים, שיפגינו ברכיבתם לשיפור יחס המדינה והנהגים כלפיהם. קבוצה זו שמכונה מסה קריטית, עושה שימוש בפייסבוק ובטוויטרוב[[טוויטר]] על מנת להביא לרחובות את המסה הדרושה לשינוי.
 
==ראו גם==