לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סעיד חווא"

נוספו 735 בתים ,  לפני 7 שנים
==קורות חייו==
 
סעיד חוא נולד בשנת [[1935]] בשכונת העוני אלעיליאת<ref>[[ערבית]]: العليليات</ref> בעיר הסורית [[חמאת]]. בגיל שנה התייתם מאמו, ואביו מחמדמוחמד דיב חוא נקלע לסכסוך דמים שבסופו נאלץ לגלות מן העיר למספר שנים מחשש ל[[נקמת דם]]. לאחר שהסגיר עצמו לרשויות בהסכמת משפחת הנרצח, אביו שהה שנה נוספת בבית הסוהר. משום כך חוא הצעיר גדל אצל סבתו, שהקפידה על חינוכו של הילד למרות תנאי העוני הקשים שבהם חיו. בהיותו בן שבע, חזר אביו לחמאה והקים דוכן למכירת ירקות בשוק העיר. כדי שיוכל לסייע בהתפתחות העסק, הוצא חוא מבית-הספר, אך המשיך ללמוד ולהתפתח תחת חסות המשפחה. אביו של חוא היה מודל השראה לבנו והמריץ אותו להתמיד בקריאת ספרים, ולשנן קטעים מן [[הקוראן]]. כמו כן מוחמד דיב היה פעיל פוליטית בתנועה הסוציאליסטית של [[אכראם אל-חוראני]], כנציג של שכונת אלעיליאת נגד בעלי הקרקעות הגדולים של חמאת. חוא היה צעיר מדי בכדי לחוות את פעילותו של חוראני ממקור ראשון, אולם ספג את מורשתו הפוליטית דרך אביו. אף שאימץ קו אידיאולוגי שונה לחלוטין מזה של חוראני החילוני, חוא זקף לזכותו את הנחלת מתודות הארגון והתכנון הדרושים לצורך הנעת ההמונים בדרך להגשמת יעדים פוליטיים<ref>pp.601-607 ,(Weismann, Itzchak, "Sa`id Hawwa: The Making of a Radical Muslim Thinker in Modern Syria", Middle Eastern Studies 29 (4</ref>. לאחר שלוש שנים המשיך חוא את לימודיו הסדירים בבית-ספר ערב דאר אל-אנסאר, שהיה שייך לזרם ה[[סלפיה]]. הוא המשיך בלימודיו בבית-הספר על שם [[אבן רושד]], התיכון המרכזי בעיר.
 
לאחר שלוש שנים המשיך חוא את לימודיו הסדירים בבית-ספר ערב דאר אל-אנסאר, שהיה שייך לזרם ה[[סלפיה]]. הוא המשיך בלימודיו בבית-הספר על שם [[אבן רושד]], התיכון המרכזי בעיר.
 
חוא נמשך בחזרה ל[[אסלאם]] בהשפעת מורה הלכה [[צופיות|צופי]] שהקים את הסניף המקומי של תנועת [[האחים המוסלמים]] בעיר. חוא למד בפקולטה ל[[שריעה]] ב[[אוניברסיטת דמשק]], תחת "המפקח הכללי" הראשון של תנועת האחים המוסלמים בסוריה [[מוצטפא אל-סבאעי]], ששימש דיקן הפקולטה באותה עת{{הערה|ויסמן, יצחק, "פונדמנטליזם ודמוקרטיה בשיח של האחים המוסלמים בסוריה", בתוך: מאיר חטינה ואורי קופפרשמידט (עורכים), '''האחים המוסלמים: חזון דתי במציאות משתנה''', עמ' 133-134}}.