לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "פיליפ השני, דוכס בורגונדיה"

אין תקציר עריכה
מ (Bot: Removing Link FA template)
'''פיליפ השני "האמיץ"''' (ב[[צרפתית]]: Philippe le Hardi{{כ}}) ([[15 בינואר]] [[1342]] - [[27 באפריל]] [[1404]]), [[דוכסות בורגונדיה|דוכס בורגונדיה]] מ-[[1363]] עד מותו.
 
פיליפ היה בנם של [[ז'אן השני מלך צרפת]] ושל [[בון מלוקסמבורג]], בתו של מלך [[בוהמיה]]. ב-1356, בהיותו בן 14 שנה בלבד, לחם בגבורה ב[[קרב פואטיהפואטייה]] (שבו נפל אביו בשבי האנגלים) ועל כך זכה בכינוי "האמיץ". ב-1360 זכה בתואר דוכס טורן. ב-1361 נפטר פיליפ דה רובְר דוכס בורגונדיה מבלי להשאיר אחריו יורש. ב-1363 ז'אן השני מלך צרפת מינה את פיליפ לדוכס בורגונדיה כתמורה על אומץ לבו בקרב. ב-[[19 ביוני]] [[1369]] פיליפ נשא לאישה את אלמנתו של פיליפ דה רובר, [[מרגריט השלישית, רוזנת פלנדריה]] לעתיד, שהייתה בתו של [[לואי השני, רוזן פלנדריה]] המכונה לואי דה מאל. מרגריט ילדה לו 8 ילדים, ובהם את בנו בכורו [[ז'אן הראשון דוכס בורגונדיה|ז'אן]] שירש את דוכסות בורגונדיה אחרי מותו ב-1404.
 
ב-[[1384]] מת לואי דה מאל, ופיליפ ירש את [[רוזנות פלנדריה]]. ב-[[1385]] חתם פיליפ על "[[שלום טורנה]]" עם הפלמים אנשי העיר [[גנט]] שמרדו בלואי דה מאל ב-[[1379]]. ב-1385 השיא את בנו בכורו ז'אן למרגריט, שהייתה בתו של אלברט הראשון רוזן אֵיְנו (כיום פרובינציה בדרום [[בלגיה]]) ו[[הולנד]], ואת בתו מרגריט ל[[ויליאםלוויליאם הרביעי]], בנו ויורשו של אלברט.
 
החל ב-[[1380]] שימש פיליפ כעוצר ממלכת צרפת (יחד עם אחיו לואי הראשון מאנז'ו מלך [[נאפולי]] ו[[ז'אן, דוכס ברי]]) בשם אחיינו [[שארל השישי]] מלך צרפת שהיה בן 12 שנה בלבד. ניהול ענייני המדינה נפל בעיקר על פיליפ, היות שאחיו לואי הראשון היה עסוק באיטליה ואחיו ז'אן דוכס ברי עסק בענייני חבל לאנגדוק שבדרום צרפת. ב-[[1388]] נטל המלך שארל השישי את השלטון לידיו, אך ב-[[1392]] הוא לקה ב[[מחלת נפש]] ופיליפ חזר לשמש כעוצר בשמו. אולם, [[לואי הראשון דוכס אורליאן]], שהיה אחיו של המלך שארל השישי, טען לזכותו לשמש כעוצר במקום פיליפ. התפתחה ביניהם יריבות שגרמה למעשי איבה בין [[בית אורליאן]] לבין [[בית בורגונדיה]].
 
ב-[[15 באוגוסט]] [[1393]] השיא פיליפ את בתו קתרין ל[[ליאופולד הרביעי]] דוכס [[אוסטריה]] וב-[[1401]] את בתו מארי לאמדאו השמיני רוזן סבוי. כאשר פיליפ נפטר ב-1404, דוכסות בורגונדיה שלטה באֵיְנו, פלנדריה, ארטואה (כיום בצפון צרפת) ו[[פראנש-קונטה]] (כיום במזרח צרפת) והפכה, למעשה, ל[[מדינה]] עצמאית שהתעשרה מן ה[[מסחר]] ומן התעשייה של נחלותיה.