לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חוק האבל"

נוספו 2 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
בוט החלפות: \1ניסיו\2\3
מ (בוט: החלפת תגית ref בתבנית הערה)
מ (בוט החלפות: \1ניסיו\2\3)
התצפיות של האבל מתאימות ביותר למודל שבו כל הגלקסיות מתרחקות זו מזו, כמו רסיסים של פצצה. עם זאת, היום מקובל לראות בכך ראיה להתפשטות של המרחב עצמו, ולא לכך שהגלקסיות מתרחקות זו מזו בתוך מרחב קבוע. בין כך ובין כך, התגלית של האבל הייתה ההוכחה המשמעותית הראשונה למודל של [[המפץ הגדול]] לגבי הולדת [[היקום]] ו[[התפשטות היקום|התפשטותו]] בהמשך.
 
השיטות להערכת [[גיל היקום]] מתבססות רובן ככולן על אומדנים של הקבוע של האבל, ומקנות משנה חשיבות להערכה מדויקת של קבוע יסודי זה. נסיונותניסיונות לשפר את ההערכות הנוכחיות היו בין הגורמים העיקריים לשיגור [[טלסקופ החלל האבל|טלסקופ החלל]] על-שם [[אדווין האבל|האבל]], שבהיותו חופשי מהפרעות [[אטמוספירה|אטמוספיריות]] אמור לאפשר תצפיות מדויקות יותר מאלו שמתבצעות מן הקרקע. עד ששוגר טלסקופ החלל, הוערך הקבוע של האבל בין 50 ל־100 קילומטר בשנייה למיליון פרסק, ורק נתונים עדכניים שסיפק טלסקופ זה, בשנים [[1998]]-[[1999]], אפשרו לשפר את ההערכה לתחום שבין 60 ל־80 ולהעמידו על 69.32 בסוף 2012.
 
מצפה החלל פלאנק מדד במשך 4 שנים בפרטי פרטים את [[קרינה קוסמית|הקרינה הקוסמית]]. הנתונים שפורסמו במרץ 2013 על ידי חוקרים של סוכנות החלל האירופית הראו כי ערכו של קבוע האבל הוא 67.11 קילומטר בשנייה למיליון פרסק.