לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלברט מוצרי"

נוספו 4 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
←‏ביוגרפיה: , תיקון קישור לפירושונים
מ (←‏ביוגרפיה: קישורים פנימיים)
מ (←‏ביוגרפיה: , תיקון קישור לפירושונים)
ב[[מצרים]] בני הזוג מוצרי היו מעורבים בהקמה של שורה ארוכה של מוסדות יהודיים וציוניים, כולל את ההסתדרות הציונית של מצרים (ביחד עם בן דודו של אלברט, [[יעקב מוצרי|יעקב (ז'ק) מוצרי]], שעמד בראשה), שלוחה של תנועת [[מכבי (ספורט)|מכבי]] בקהיר, [[תזמורת]] עברית, תנועת צופים עבריים, בית מלאכה לילדים יהודים, וכן ד"ר מוצרי החזיק והפעיל קליניקה רפואית חינמית. במהלך שנות מלחמת העולם הראשונה הוא התנדב ל[[הצבא הבריטי|צבא הבריטי]], ושימש כרופא צבאי ב[[איסמעליה]]. באותו הזמן אשתו מזל (מתילדה) שנותרה במצרים פעלה רבות למען היהודים הארצישראלים שגורשו למצרים במהלך המלחמה. בתקופה זאת ואחריה ביתם של בני הזוג מוצרי שימש כמקום אירוח עבור מנהיגים ציוניים כגון [[חיים ויצמן]] ו[[יצחק בן צבי]] בעת ביקורם במצרים.
 
בשנת [[1920]] הוא ייסד את העיתון התלת-לשוני [[ישראל (עיתון)|ישראל]] (ב[[צרפתית]]: [[Israël]]), שיצא לאור בשפות [[צרפתית]], [[ערבית]] ו[[עברית]]. העיתון היה היה השופר ל[[ציונות]] במצרים אך גם תמך בלאומיות המצרית המתפתחת, ולא ראה סתירה בין המטרות הלאומיות המצריות למטרות הלאומיות היהודיות. העיתון פנה לא רק ליהודים במצרים, אלא גם לקהילות יהודיות אחרות במזרח וכן לקהל הקוראים הלא-יהודים. אלברט מוצרי היה העורך הראשי של העיתון והרוח החיה מאחוריו עד פטירתו.
 
ד"ר אלברט מוצרי נפטר ב[[קהיר]] בשנת [[1933]] ([[כ"ד בשבט]] [[תרצ"ג]]). אשתו [[מזל מוצרי|מזל]] המשיכה את פרסום העיתון ישראל עד שנת [[1939]], והייתה לאחת הנשים הראשונות במצרים שעמדה בראשות עיתון.
 
לבני הזוג היו שני ילדים, יהודית ו[[מכבי מוצרי-מני]]. מכבי היה קצין בכיר ב[[ההגנה|הגנה]] וב[[פלמ"ח]] וממעצבי תפיסת הביטחון של [[היישוב]], שנפל בקרב ב[[מלחמת העצמאות]] של ישראל.
 
==ממאמריו בעיתונות==