לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אפקט דופלר"

נוספו 296 בתים ,  לפני 6 שנים
←‏אסטרונומיה: ניסוח, עריכה
(←‏אסטרונומיה: ניסוח, עריכה)
לכל יסוד "קווי בליעה" (כלומר נקודות על ספקטרום האור בהן הוא בולע אור העובר דרכו) מוגדרים. כשמודדים ספקטרום אור המתקבל מכוכבים רואים את קוי הבליעה במבנה המוכר ממדידות על כדור הארץ, אולם מוסטים עקב תנועת הכוכב. כשהכוכב מתקרב אלינו תהיה עלייה בתדירות, תופעה הנקראת [[היסט לכחול]]. כשהכוכב מתרחק תהיה ירידה בתדירות – [[היסט לאדום]]. ככל שהמהירות גדולה יותר, כך גם ההיסט גדול יותר.
 
בניגוד לטעות רווחת, ה[[הסחה לאדום]] הקוסמולוגית שנתגלתה על ידי [[אדווין האבל]] לא נובעת מאפקט דופלר. היו (וביניהם [[פריץ צוויקי]]) שניסו להסבירה ב"התעייפות האור" כלומר בעליה מתמדת באורך הגל של אור ככל שהדרך שהוא עושה ארוכה יותר, אך הסברים אלה נשללו אחר ניתוח מדוקדק של התצפיות. [[אדווין האבל|האבל]] עצמו טען, ורוב החוקרים כיום מסתמכים על דעתו, שההתארכות באורך הגל המגיע מגלקסיות מרוחקות נובעת מהתמתחות המרחב תוך כדי שהאור עובר דרכו.
[[אדווין האבל]] צפה בגלקסיות מרוחקות וגילה שרובן מפגינות [[היסט לאדום]] כלומר רוב הגלקסיות מתרחקות מאיתנו. הגלקסיות שהתקרבו אלינו היו הגלקסיות הקרובות יותר. בנוסף הוא גילה שככל שהגלקסיה רחוקה יותר כך ההיסט לאדום שלה גדול יותר כלומר מהירותה של הגלקסיה גדולה יותר.
 
== ראו גם ==