לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "וסט אנד (רובע)"

נוספו 2,569 בתים ,  לפני 6 שנים
הרחבה לפי ספרה של בילי מלמן
(הרחבה לפי ספרה של בילי מלמן)
== הרובע הלונדוני ==
רוב האזור נכלל במסגרת רובע [[הסיטי של וסטמינסטר]], ונכללות בו שכונות כגון [[מייפייר]], ו[[סוהו (לונדון)|סוהו]]. גבולות הרובע הם רחוב [[הסטרנד]] מדרום, [[רחוב אוקספורד]] מצפון, [[רחוב ריג'נט]] ממערב ורחוב קינגסוויי ממזרח. כיוון שהגדרת האזור היא יותר תרבותית מאשר גאוגרפית, גם החלק הצפוני של [[סאות' בנק|הגדה הדרומית של התמזה]] נכלל כיום בתחומי ה"וסט אנד", בשל מכלול התרבות ותיאטרון שבו. במפגש רחוב אוקספורד ורחוב ריג'נט נמצאת [[כיכר אוקספורד]] ובמרכזו של רחוב ריג'נט נמצאת [[כיכר פיקדילי]] הידועה. בשולי הווסט אנד נמצאת הכיכר המרכזית של לונדון - [[כיכר טרפלגר]] וסביבה [[הגלריה הלאומית (לונדון)|הגלריה הלאומית הבריטית]] ומבני ציבור רבים.
 
== היסטוריה ==
אזור הווסט-אנד (האזור שממערב ל{{ה|סיטי של לונדון}}) היה אזור כפרי שהחל להתפתח רק החל מאמצע [[המאה ה-17]]. אדמות האזור היו נחלותיהם של [[אצולה|אצילים]], שהחלו לפתח אותן לאחר [[השריפה הגדולה של לונדון]] על מנת לתת מענה לדיור מחוץ לסיטי. פיתוח השטח נעשה באמצעות הקמת שכונות מגורים אליטיסיטיות סגורות סביב כיכר מרובעת. הכניסה לכיכר הייתה מגודרת ורק תושביה יכלו להכנס לתוכה. בעורף בתי הכיכר נסללו רחובות ובהם חנויות ובתי עסקים לשירות תושבי הכיכר, מעליהן התגורר ציבור נותני השירותים, שהפך למעמד בינוני עירוני-מסחרי. אופי האזור, הרצוף כיכרות רבועות, הזכיר עיירות במרחב כפרי. בין הכיכרות המפורסמות נמנות [[כיכר לסטר]] (פותחה מחל מ-[[1670]]), [[כיכר גרוונר]] (1720), [[כיכר ברקלי]] (1740) ו[[כיכר ראסל]].
 
לאחר ניצחון בריטניה ב[[המלחמות הנפוליאוניות|מלחמות הנפוליאוניות]], הפכה בריטניה ל[[מעצמת-על]] ול[[אימפריה]] הגדולה בעולם. [[ג'ורג' הרביעי, מלך הממלכה המאוחדת|ג'ור'ג הרביעי]], שמשל על בריטניה כ[[עוצר (שליט)|עוצר]] (ריג'נט), דרש שלאימפריה תהיה [[עיר בירה]] ראויה לשמה, ולא אוסף מגובב של עיירות (הסיטי, [[הסיטי של וסטמינסטר]] וכיכרות הווסט-אנד). בד בבד, ב-[[1811]] פקעו זכויות [[חכירה]] של קרקעות באזור, שאיפשרו שינוי באופי הווסט-אנד על ידי סלילת שדרה אימפריאלית ([[רחוב ריג'נט]]) המובילה ל[[פארק]] ושכונת מגורים, שנבנו אף הם בסגנון רומאי-אימפריאלי ([[ריג'נטס פארק]]). בניגוד ל[[תוכנית אוסמן להתחדשות פריז]], שהייתה מפעל ממלכתי בשליטה ממשלתית, בוצעה תוכנית העוצר על ידי [[יזם|יזמים]] פרטיים. התוכנית תרמה לשינוי באופי האזור מעיירות מנומנמות לעיר שוקקת ועשירה ומרכז תרבותי.
 
== התיאטרון באזור ==
50,908

עריכות