לדלג לתוכן

לשון המעטה – הבדלי גרסאות

הוסרו 63 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
הגהה
מ (בוט החלפות: לעתים, \1ייחודי)
מ (הגהה)
'''לשון המעטההַמְעטה''' (ב[[אנגלית]]: '''Understatementunderstatement''') היא צורת ביטוי מילולי העושה שימושהמשתמשת במילים או בביטויים בעלי עוצמה לשונית-מילולית "חלשה" לעומת הצפוי או המקובל באותו הקשר שבה נאמרו.
 
השימוש בלשון המעטה מקובל במיוחד בעולם דובר האנגלית. דוברי אנגלית נוהגים להתבטא באופן פחות דרמטינסער במצבים בהםשבהם דוברי שפות אחרות נוטים להתלהם או להעביר מסרים באופן רגשניברגשניות. בתרבות הדיבור הבריטית מקובל להשתמשמקובלת בלשון המעטהההמעטה גם כאמצעי [[הומור בריטי|הומור]]יסטי, בעיקר באירועים עגומים, או לחלופין באירועים בעלי משמעות היסטורית.
 
==דוגמאות==
אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר לשימוש בלשוןללשון המעטה באירוע מסוג זה<!-- איזה סוג? --> מיוחסת לעיתונאי [[הנרי מורטון סטנלי]] אשר ניהל מסע חיפושים בראש משלחת גדולה אחרי ה[[מיסיונר]] [[דייויד ליווינגסטון]]. מסע החיפושים המתיש והמסוכן נמשך שמונהשמונָה חודשים לאורךוהקיף 11,000 קילומטרים ב[[יער]]ות מרכז [[אפריקה]]. משנפגשו לבסוף אמר: "ד"ר ליווינגסטון, אני מניח...".
 
===תחומים נוספיםאחרים===
שימושלשון בלשון המעטהההמעטה מקובלת גם בתחומים נוספיםאחרים. כך למשל, אדם עשיר או בן למעמד ציבורי גבוה המתנייד ברכב פשוט או בתחבורה ציבורית, משדר מסר של פשטות וחיבור לעם. זכור במיוחד מנהגו של השר [[בני בגין]] להשתמש ב[[אוטובוס]] בנסיעותיו מביתו למשרדו, או [[הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג'|הנסיך ויליאם]] שלמד נהיגה על מכוניתבמכונית מסוג [[פולקסוואגן]] גולף.
 
ב[[תיאטרון]] וב[[קולנוע]] נעשהמשתמשים לעתים שימוש באמצעים פשטניים כגון פרצופים או מחוות גוף במקום דיבור או צעקה, על מנתכדי למקד את תשומת לב הצופים במסר ייחודי וברגעים דרמטיים במהלך העלילה.
 
בתחום ה[[פרסום]] והמכירות נעשהמשתמשים לעתים שימוש באמצעים ישירים ובלתי מורכבים על מנתכדי להעביר מסר שיווקי. כך למשל, לעתים מעדיפה החברה המפרסמת להציג רק צילום "נקי" של המוצר אשר "מדבר בעד עצמו" מבלי להשתמש באפקטים שיווקיים או בהוספת מידע נלווה אשר יתמוך בהכוונת הקנייה של הצרכן.
 
בכל מקרה יש להבחין בהבדל בין לשון המעטה לבין [[יופמיזם]] שפירושו שימושלהשתמש בביטויים של שפה נקיה במקום בשפה בוטה, גסה או אגרסיבית.
 
[[קטגוריה:אמצעים רטוריים]]