לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חומרא וקולא"

הוסרו 1,369 בתים ,  לפני 6 שנים
קיצור. לא לסדר עירוב זו לא חומרא. לא לסמוך על העירוב זו חומרא.
(הוספתי חומא הבאה לידי קולא והחמרה מול הכלל)
(קיצור. לא לסדר עירוב זו לא חומרא. לא לסמוך על העירוב זו חומרא.)
לעתים ה'''חומרא''' וה'''קולא''' משמשים כמדד לפסיקת הלכה.{{הערה|[[אנציקלופדיה תלמודית]], בערך '''הלכה'''.}} כך, למשל, נקבע הכלל "ספיקא דאורייתא לחומרא וספיקא [[דרבנן]] לקולא", כלומר בספק [[דאורייתא|בדין מקראי]] יש להחמיר ובספק בדברי [[חז"ל]] יש להקל.
 
ישנם פעמים שהחומרא מביאה לידי קולא וההיפך, הסבר:כגון אםאדם חכמיםהמקבל יפסקועל להלכהעצמו במשהוחומרות מסוים שצריך להחמיר והא אינו חמורבדיני [[כשרות]], אך כתוצאהבעקבות הציבורכך יצטרךמודיע להקללהוריו עלשלא עצמויוכל במשהו אחר ואפילו חמורבביתם, יותרתוך פגיעה יצאב[[כיבוד שכרנואב בהפסדנוואם|כבודם]].
 
דוגמא : רב שלא מתקן עירוב במקומו מפני שחושש לדעות שונות בהלכה, למעשה יוצא מכשול לרבים שיטלטלו בשבת באיסור. הרב עצמו יכול להחמיר בהנהגותיו אך צריך לשים לב שהחומרא שהוא נוקט להלכה בין חכמים לא תכשיל את הציבור באיסורי תורה . ( עיינו עוד בספר אהלה של תורה עמוד 65 , כיצד מהדרין? הרב יעקב אריאל )
<!-- גם בשיטת הלימוד יש [[נפקא מינה]] לחומרא ולקולא. כך נקבע הכלל: "לקולא מקשינן לחומרא לא מקשינן", כלומר: לא משתמשים ב[[היקש (הלכה)|היקש]] - אחת מדרכי ההיסק ה[[מדרש]]יות - להחמיר אלא רק להקל. -->
 
 
פעמים ש[[הפרעה טורדנית-כפייתית]] מביאה אנשים לידי חומרות קיצוניות שאינן נובעות מהקפדה הלכתית אלא מאובססיה.{{הערה|1=הרב [[יובל שרלו]], [http://musaf-shabbat.com/2011/03/04/%D7%9B%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%93%D7%AA%D7%99%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%91%D7%9C-%D7%A9%D7%A8%D7%9C%D7%95/ כפייתיות דתית], מוסף "שבת" של "[[מקור ראשון]]", 4 במרץ 2011}}
 
== החמרה פרטית מול ואהבת לרעך כמוך ==
אדם המעוניין להחמיר על עצמו לפעמים חוטא ביחסי אנוש. לדוגמא: אדם שחוזר בתשובה וקיבל על עצמו לאכול בהכשר "מהדרין", חוזר לבית הוריו ומודיע להם שאינו יכול לאכול בביתם כי איננו כשר מספיק. דבר זה לא יתכן, הרי לא בקשה אמו להחטיאו בטריפות . ה" מחמיר " מבקש להיות פרוש וקדוש באכילה , אך רמס את כיבוד אביו ואמו. הדבר צריך להיעשות בשיח מכובד ובצורת בקשה מההורים ולא כהתרסה , בצורה זו גם הוריו יכבדו את בקשתו בשמחה.
 
לדוגמאות בכשרות כללית . ( עיינו עוד אהלה של תורה , כיצד מהדרין? עמוד 77 )