לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "סוגי טנקים"

הוסר בית אחד ,  לפני 5 שנים
מ
בוט החלפות: גירוסקופ
מ (בוט החלפות: יוסיף סטלין)
מ (בוט החלפות: גירוסקופ)
'''טנק קל''' הוא טנק קטן שמשקלו נמוך יחסית. הטנקים הקלים הראשונים, דוגמת ה[[רנו FT]] נועדו לשרת כ[[חיל פרשים]] [[רכב קרבי משוריין|משוריין]]. הטנקים הקלים היו אמורים לנצל את המהירות הגבוהה יחסית שלהם ולפרוץ בכמויות לעורף האויב דרך נקודות תורפה. תפקיד זה יועד לטנקים אלה מתקופת מלחמת העולם הראשונה ועד מלחמת העולם השנייה. לכן יוצרו בשנות השלושים טנקים קלים רבים, כמו ה-[[H-39 הוצ'קיס]] ואחרים. טנקים אלה הקריבו את המיגון והחימוש לטובת הניידות.
 
עם פרוץ הקרבות ב[[מלחמת העולם השנייה]], התגלתה הטעות הבסיסית בבסיס שעליו ניצב רעיון הטנק הקל. הטנק הקל פשוט לא מסוגל היה לפעול בהתקפות ענק בשדה קרב עתיר בנשק נ"ט. כמו כן התברר שטנקים בינוניים וכבדים בכמות קטנה יכולים להשמיד כמות גדולה של טנקים קלים. למרות זאת, הטנקים הקלים לא נעלמו. תפקידם בשדה הקרב השתנה - מחיל פרשים משוריין לכח סיור משוריין. הטנקים הקלים שימשו לסיורים בכמויות קטנות. הם לא נועדו להיכנס לקרב, אלא לסייר בשדה הקרב במהירות מקסימלית, לאסוף מידע, ולהימלט במהירות. לכן צוידו הטנקים הקלים במלחמת העולם השנייה בתותחים מיוצבים ובג'ירוסקופיםובגירוסקופים, שאיפשרו ירי בתנועה. אחרי מלחמת העולם השנייה, נמכרו טנקים קלים למדינות מתפתחות ובמלחמות ביניהן הם שימשו למעשה כטנקי המערכה העיקריים, בגלל היעדר טנקים כבדים וטובים יותר. דוגמה לכך היא [[מלחמת העצמאות]] של ישראל, בה חילות השריון של [[צה"ל]] וצבאות ערב היו מורכבים מטנקים צרפתיים קטנים כמו [[H-39 הוצ'קיס]], [[רנו R-35]] וטנקים בריטים מיושנים.
 
טנקים קלים יוצרו גם לאחר מלחמת העולם השנייה. למרות שמעמד הבכורה היה נתון לטנקי המערכה, טנקים קלים זכו להצלחה לא מבוטלת. הסיבה להצלחת טנקים קלים מודרניים דוגמת ה-[[AMX-13]] וה-[[PT-76]], היא שמשקלם הקל מאפשר לבצע בקלות דברים שלטנקי המערכה העיקריים קשה יותר לבצע. תפקידים אלה כוללים סיור, התקפות אמפיביות, התקפות מוצנחות, פריסה מהירה, פריסה בשטח הררי ועוד. יתרון נוסף של הטנקים הקלים הוא כלכלי. הטנקים הקלים צורכים פחות דלק וזולים יותר לייצור.