הבדלים בין גרסאות בדף "מנדל לפין"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 28 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
←‏קורות חייו: תיקון קישור
מ (בוט: החלפת טקסט אוטומטית (-www.jewishencyclopedia +jewishencyclopedia))
מ (←‏קורות חייו: תיקון קישור)
ב-[[1780]] עבר לעיר [[ברלין]] שב[[פרוסיה]], ושם פגש את [[משה מנדלסון]] והתוודע לחוג המשכילים שסביבו. לפי עצת מנדלסון תרגם לעברית את ספר הרפואה העממית "רפואות העם" מאת הרופא ה[[שווייץ|שווייצרי]] [[טיסו]] (Tissot), על פי התרגום הגרמני. התרגום שולב בספרו "מודע לבינה" (ברלין תקמ"ט 1789), שכולל גם את "אגרות החכמה" - קובץ מכתבים על [[מדעי הטבע]]. בשנת [[1783]] או [[1784]] התיישב בעיירה [[מיקולאייב]], ובסיועו של הנסיך הפולני המקומי [[אדם צ'רטוריסקי]] (Adam Kazimierz Czartoryski) הדפיס ב-[[1794]] מהדורה שנייה של ספר "רפואות העם", שבראשה הופיעו [[הסכמה|הסכמות]] של רבנים רבים וגם מכתב ברכה ממנדלסון.
 
בשנים הבאות נדד רמ"ל בערים שונות בפולין והיה בין השאר ב[[מז'יבוז']], ב[[ברדיצ'ב]] וב[[ורשה|וורשה]]. בשנים [[1788]]–[[1792]] השתתף במועצה של רבנים לדיון במצב היהודים בפולין, שכונסה ב[[סיים]] בוורשה. מוורשה עבר רמ"ל לעיירה [[אוסטיה (בלארוס)|אוסטיה]] שבפלך [[מוהילוב]], שם התגורר באחוזתו של היהודי העשיר [[יהושע צייטלין]], שתמך בכמה תלמידי חכמים משכילים. הוא שימש כמורה לבניו ונכדיו של צייטלין, ובאחוזתו כתב את ספר ה[[מוסר]] שלו "חשבון הנפש".
 
ב-[[1792]], על רקע [[חלוקת פולין]] ו[[המהפכה הצרפתית]] ובעידודו של הנסיך צ'רטוריסקי, כתב לפין ב[[צרפתית]] תזכיר ובו הצעה לשיפור חיי היהודים בפולין על ידי הפצת השכלה, כינון בתי ספר מתקדמים, איסור על לימודי [[תנועת החסידות|חסידות]] ו[[קבלה]], הטלת מגבלות על הרבנים וכן הלאה – רעיונות מקובלים אצל אנשי תנועת ההשכלה בזמנו. לפין לא הזדהה לגמרי עם המשכילים שבזמנו, ויצא בביקורת עליהם על שהם נבדלים מהעם, אינם שומרים מצוות ומזלזלים ב[[הלכה]].

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה