לדלג לתוכן

אלעזר אונגר: הבדלי גרסאות

נוספו 68 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
קישורים פנימיים
מ
מ (קישורים פנימיים)
|חתימה=
}}
'''אלעזר אונגר''' ([[ה'תר"ן]] – [[ב' באלול]] [[ה'תש"ג]]) נינו של הרב [[ישראל אלימלך אונגר]], ה[[אדמו"ר]] הראשון מדז'בנה ובן-בנו של הרב [[מרדכי דוד אונגר]], אדמו"ר הראשון [[דומברובה]]. היה האדמו"ר השלישי לחסידותל[[חסידות]] דז'בנה. נרצח ב{{ה|שואה}} ביחד עם ארבעת ילדיו.
 
== תולדותיו ==
אלעזר אונגר נולד בשנת ה'תר"ן, בן לאביו, הרב שלום דוד מדז'בנה, ולאימו, הרבנית בלומה חנה לבית הורוביץ.
 
אביו של הרב שלום דוד וסבו של הרב אלעזר היה הרב יעקב יצחק אונגר מדז'בנה, בנו של מייסד חסידות דז'בנה, הרב ישראל אלימלך אונגר שהיה בנו של הרב יוסף אונגר, האדמו"ר השני לחסידות דומברובה. הרב אלעזר אונגר היה בן-צאצאו של הרב מרדכי דוד אונגר אבי שושלת חצר החסידותה[[חסידות דומברובה]] ואב לשושלות החסידות קאלושין ודז'בנה.
 
אמו של הרב אלעזר אונגר, הרבנית בלומה חנה, הייתה ביתו של הרב משה הורוביץ מרוזבודוב, בנו של הרב [[אליעזר הורוביץ]] מייסד שושלת [[חסידות דז'יקוב]], בנו של הרב [[נפתלי צבי הורוביץ]] אבי שושלת חצר החסידותה[[חסידות רופשיץ]].
 
== האדמו"רות ==
 
הרב אלעזר אונגר למד בצעירותו אצל מורו של אביו, הרב [[ישכר שלמה טייכטל]] ('''אם הבנים שמחה'''), בשנת ה'תרע"ט היגר לעיר דז'בנה שם החל לראשונה לכהן ברבנותב[[רבנות]]. בשנת ה'תרפ"ג, עם פטירתו של אביו, הרב שלום דוד אונגר ביום השני של ראש חודש אלול נתבקש הרב אלעזר להגיע לטרנובל[[טרנוב]] ולמלא את מקום אביו באדמו"רות, הרב אלעזר כיהן כאדמו"ר מדז'בנה-טרנוב. עם פריצתה של [[מלחמת העולם השנייה]], בשנת ה'ת"ש נשלח הרב אלעזר לעבוד בעבודותב[[עבודות כפייה]].
 
עם החרפת המלחמה הציעו חסידיו של הרב אלעזר להבריחו לבונקר בעיר דז'בנה אך הוא סירב לפנות את מקום מושבו בטרנוב, תחת שלטונו של [[המשטר הנאצי]] ניהל כמעט בכל ערב שבת [[טיש]] נלהב עם חסידיו עד שב' אלול בשנת ה'תש"ג הוא נרצח על ידי חיילים נאצים ועמו נספו כל אבעת ילדיו.
 
== משפחה ==
 
הרב אלעזר אונגר נישא לבת הרב נפתלי רוקח מנאווריה (בן אדמו"ר השני מבעלזא) (בזיווג ראשון) ולבת הרב אהרן אלימלך שניאור זלמן טברסקי מקרוסנה (בן אבי [[חסידות הורניסטייפול]]). ילדיהם:
 
*דבורה לאה אונגר (נרצחה בשואה)