לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "שיחת קטגוריה:יהודים"

(←‏מיהו יהודי בקטגוריה?: תגובה + רישום הוצא מתעודת הזהות ממזמן, ומסיבה זו בדיוק.)
 
::נראה לי שאנו קרובים להסכמה רחבה.
::באשר ליוצאי בריה"מ, רובם יהודים לפי כל הגדרה מקובלת, וכמעט כל השאר, במועד עלייתם, הם זכאי עלייה שאינם יהודים, אלא בנים/נכדים/בני זוג חסרי דת. כאלו הם רוב העולים המגיעים מארצות חבר הלאומים לשעבר מאז שדעכו גלי העלייה הגדולים. יש קבוצה קטנה שעברה גיור לא אורתודוקסי, וישנם אחרים לגביהם אפשר לדון, לאור מקורות ספציפיים, האם הם רואים את עצמם כיהודים ונתפסים ככאלה בקרב הציבור החילוני ויש לקטרגםלקטגרם כיהודים בעקבות כך. אני כותב זאת רק כי שאלת. הנוהג אצלנו, כאמור, הוא לא לקטגר יהודים ישראלים, ובמקרים רבים גם איננו יודעים מי מהם יהודי ומי לא, אז אין צורך שהמדיניות תתיחס לכך ספציפית. בברכה, [[שיחת משתמש:גנדלף|גנדלף]] - 11:19, 31/03/15
:מצטער שנטשתי קצת את הדיון, לרגל פסח. בינתיים לא היו תגובות נוספות. בעקבות מה שנכתב, אני מציע לקבוע קריטריונים, שיוצגו בדף הקטגורייה בנוסח הבא:
{{מסגרת|
קטגורייה זו אינה מתיימרת להכריע בשאלה [[מיהו יהודי]], אלא להקל על מציאת ערכים המעמידים את נושאם בזיקה ליהדות. לפיכך הקריטריון להכללת ערכי אישים בקטגורייה או בקטגוריות המשנה שלה, הוא האם הערך עליהם מציג השתייכות שלהם לקבוצת השתייכות יהודית שראתה בהם יהודים.
 
דוגמאות:
*ערך המציג את נושאו כחבר בזרם דתי יהודי, שרואה בו יהודי מכוח מוצאו או בעקבות גיור, יקוטגר כיהודי.
*ערך המציג את נושאו כשותף מוכר בתנועה לאומית או תרבותית יהודית שמפעילותו בה ניכר שראה עצמו כיהודי, יקוטגר כיהודי.
*ערך המציג את נושאו כבן ללאום היהודי לפי רישומי השלטונות באותה מדינה, יקוטגר כיהודי אלא אם ידוע שהוא או הקהילה היהודית במדינה דחו שיוך זה.
*ערך המציג את נושאו כיהודי מלידה שנטש את קבוצות ההשתייכות היהודיות, יקוטגר כיהודי ביחס לפעילותו עד לאותו מועד. זאת בנוסף ל[[:קטגוריה:יהודים מומרים]], במקרה של המרת דת.
 
*רוב ערכי היהודים הישראלים אינם מציגים את נושאיהם כיהודים. לפיכך הם לא יקוטגרו כיהודים, אלא כישראלים בלבד.
}}
: בברכה, [[שיחת משתמש:גנדלף|גנדלף]] - 02:00, 19/04/15