לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עדשה"

נוספו 40 בתים ,  לפני 5 שנים
מרחק המוקד היה מוגדר כנקודת המוקד - שונה. האות בנוסחא שסימנה את עוצמת העדשה הייתה D (יחידת המידה דיופטר) ולא C (עוצמת העדשה - , עריכה, ניסוח, הגהה
(מרחק המוקד היה מוגדר כנקודת המוקד - שונה. האות בנוסחא שסימנה את עוצמת העדשה הייתה D (יחידת המידה דיופטר) ולא C (עוצמת העדשה - , עריכה, ניסוח, הגהה)
 
== תכונות של עדשות ==
'''[[מוקד (אופטיקה)|מרחק המוקד]]''' של העדשה (לעתים נקרא אורך המוקד, מסומן באות Ff) הוא ה[[מרחק]] של הנקודה שאליה מתרכזות קרניים מקבילות לציר העדשה ממרכז העדשה. גם ההפך מתקיים, כל קרן שתצא מנקודת המוקד ותעבור בעדשה תהיה מקבילה לציר האופטי של העדשה. בעדשות מפזרות מרחק המוקד הוא גודל שלילי ודמיוני המתאר את המקום שממנו נראה כאילו יוצאות קרניים מפוזרות אחרי עדשה מפזרת, קרניים שהיו מקבילות לפני מעבר בעדשה.
 
'''מִפְתַּח העדשה''' הוא הקוטר של חתך המצלמה שדרכו נכנסות קרניים מקבילות. עבור סינגלטים דקים מפתח העדשה הוא הקוטר שלה, ובעדשות המכילות צמצם זהו קוטר הצמצם, המשתנה. לעתים הקוטר הזה הוא גודל דמיוני שאינו קיים פיזית בתוך העדשה בנקודה מסוימת, אך הוא ניתן לחישוב.
על מנת למצוא את העצמה של עדשה, משתמשים לעתים קרובות ב[[נוסחת לוטשי העדשות]]:
 
<math>\ DC= \frac{1}{f} = \left(\frac{n_1}{n_2}-1\right) \left[ \frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2} + \frac{(n_1-1)d}{n_1 R_1 R_2} \right]</math>
 
כאשר:
 
<math>DC</math> - עוצמת העדשה.
 
<math>f</math> - מרחק מוקד העדשה.
פעמים רבות מזניחים את עוביה של העדשה המרכזת <math>(d=0)</math>. כמו כן העדשה נמצאת ב[[אטמוספירת כדור הארץ|אוויר]] כך שגורם השבירה מחוץ לעדשה הוא <math>1</math> <math>(n_2=1)</math> ואז המשוואה נראית כך:
 
<math>\ DC= \frac{1}{f} = \left(n_1-1\right) \left[ \frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2} \right]</math>
 
== הדמיית עצם דרך עדשה מרכזת דקה ==
משתמש אלמוני