לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שער הפרחים"

הוסרו 851 בתים ,  לפני 6 שנים
'''שער הפרחים''' (ערבית: '''باب الساهرة''' [[תעתיק]]: "באב אל סאהרה" - השער הפתוח) ידוע גם בשם '''שער הורדוס''' הוא אחד מ[[שערי ירושלים]], ונמצא בחלק הצפוני של [[חומות ירושלים]]. סמוך לשער מבחוץ נמצאת שכונת [[באב א-זהרה]], כשמו הערבי של השער.
 
==בניית השערהשע==
השער, שהוא אחת הכניסות ל{{ה|רובע המוסלמי}}, נבנה על ידי [[סולימאן המפואר]] בשנת [[1539]], והכניסה המקורית אליו הייתה זוויתית - הכניסה לבית השער הייתה ממזרח, והנכנסים פנו שמאלה לתוך העיר. בראשית המאה ה-19 נחסם השער באבנים, אך בשלהי אותה מאה נפתח השער שוב לבקשת יושבי שכונת באב אל-חוטה הסמוכה שבתוך [[ירושלים]]. נראה כי השלטון העות'מאני הסכים לפתיחת השער, כדי לאפשר גם את החלפת גדודי הצבא העות'מאני ששמרו על העיר.‏‏{{הערה|1=‏[[יהושע בן אריה]], 'עיר בראי תקופה', ירושלים במאה ה-19, עמ' 33-34‏}}
 
==שמות השער==
השם 'שער הפרחים' הוא שיבוש השם הערבי מימי הביניים 'באב אל-סאהרה', "שער המהלכים בלילה" (הסהרורים), כשמו של בית קברות מוסלמי הנמצא מול השער, '''א־סאהרה'''. בשולי בית הקברות ניצב תותח ה[[רמדאן]], היורה מדי ערב בחודש הרמדאן כדי לציין את תום הצום. שם בית הקברות מתייחס למתים שיקומו לתחייה באחרית הימים, ככתוב ב[[קוראן]] 'ואולם רק תקע (בשופר) אחד... והנה הם בא־סהרה'.
משתמש אלמוני