לדלג לתוכן

אישיות – הבדלי גרסאות

נוספו 113 בתים ,  לפני 7 שנים
סקריפט החלפות (תאור)
(סקריפט החלפות (תאור))
את האישיות ניתן להגדיר גם כקבוצה גמישה ומאורגנת של מאפיינים ייחודיים לאדם מסוים המשפיעים על [[הכרה|הכרתו]], [[דחף (פסיכולוגיה)|דחפיו]] והתנהגותו במצבים שונים (Ryckman, 2004).
 
==התפתחות המושג ומקור השם==
המילה "פרסונה" תיארה לראשונה "אישיות" בשפה ה[[לטינית]]. מילה זו הושאלה מ[[יוונית]] שבה היא תארה תחילה מסכת תיאטרון ומאוחר יותר גם את המסכה וגם את תכונות הנפש המוחצנות שעל השחקן להפגין כאשר הוא מרכיב אותה על פניו. הרומאים השתמשו במילה "פרסונה" כדי לתאר גם את תכונות האופי שהשחקן או אדם שאינו שחקן מפגין כאשר אינו מרכיב כל מסכה – דהיינו [[תדמית]]. מאוחר יותר תיארה המילה גם את תדמיתו החיצונית המופגנת של אדם וגם את תכונותיו האמתיות המוכרות רק למעטים – המשמעות המקובלת כיוםבתקופה המודרנית למונח ל-"אישיות". לאחר פרסום תורתו של [[זיגמונד פרויד]], החל שימוש במושג "אישיות" גם לתיאור מכלול המנגנונים הנפשיים המניעים כל פרט שהוא להתנהגות, מחשבות ורגשות כל שהם – המבנה הכללי של נפשו של כל אדם ובהשאלה גם המבנה הכללי של נפשו של כל פרט ממין כל שהוא.
 
==הגדרות של אישיות==
עיון בהגדרות השונות שניתנו למושג "אישיות" על ידי פסיכולוגים מובילים, מגלה שונות גדולה. [[קרל רוג'רס]] מתייחס למושג אישיות באמצעות המונח "עצמי", שבו הוא רואה ישות מאורגנת סובייקטיבית המשפיעה על כל ההתנסויות של האדם ומעצבת אותן. [[אריק אריקסון]] רואה באישיות תוצר של תוצאות משברים, שכל אדם מתנסה בהם במהלך חייו. [[זיגמונד פרויד]] תיאר את מבנה האישיות כמורכב משלושה מרכיבים" הסתמי, האני והאני העליון.
 
== קישורים חיצוניים ==
* {{כלכליסט|קרן צוריאל הררי|מה שהילד שלכם באמת צריך זה אופי|3591992|3 בינואר 2013}}
* [https://www.youtube.com/watch?v=mUELAiHbCxc&list=PL8dPuuaLjXtOPRKzVLY0jJY-uHOH9KVU6&index=21 Rorschach & Freudians] – סרטון הסבר על תיאוריותתאוריות אישיות והערכה פסיכולוגית מתוך [https://www.youtube.com/user/crashcourse CrashCourse] {{באנגלית}} {{סרטונים}}
 
{{מיזמים|ויקיציטוט=אופי}}