לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אטלס (אנטומיה)"

אין שינוי בגודל ,  לפני 6 שנים
מ
←‏מבנה אנטומי: שני קצוות
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q655357)
מ (←‏מבנה אנטומי: שני קצוות)
בחלקה הקדמי של '''הקשת הקדמית''' נמצאת '''הגבשושית הקדמית''' בה נאחז שריר הצוואר הארוך (Musculus longus colli). בחלקה האחורי של הקשת משטח מפרקי קטן המופרק עם השן (Dens) של חולית הציר.
 
בחלקה האחורי של '''הקשת האחורית''' נמצאת '''הגבשושית האחורית''' לחיבור השריר הישר האחורי הקטן של הראש (Musculus rectus capitis posterior minor). בשתיבשני קצוות הקשת נמצא '''חריץ לעורק החוליתי''' (Sulcus arteriae vertebralis). לאחר שעלה העורק החוליתי דרך הנקבים הרוחביים של חוליות הצוואר, פונה ה[[עורק]] בחדות ועובר על החריץ בדרכו לפנים הגולגולת.
 
'''המסות הצידיות''' (Massa lateralis atlantis) הן המבנים המאסיבים ביותר באטלס בהתאם לתפקידן כנושאות משקל הראש. לכל מסה זוג פנים: עליונים ותחתונים. '''הפנים העליונים''' (Facies articularis superior atlantis) מופרקים עם העליים של [[עצם העורף]] ו'''הפנים התחתונים''' (Facies articularis inferior atlantis) מופרקים עם חולית הציר. בחלק הקדמי-תיכון של המסות נמצאות גבשושיות קטנות אליהן מחוברת ה[[רצועה]] הרוחבית של האטלס (Ligamentum transversum atlantis). באזור המתוחם קדימה לרצועה נמצאת השן. בנקב הגדול האחורי לרצועה עובר [[חוט השדרה]].