לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "זיבוטפסקי נגד קלינטון"

עריכה
מ (DGtal העביר את הדף זיבוטופסקי נגד קלינטון ל־זיבוטפסקי נגד קלינטון תוך דריסת הפניה: זיבוטפסקי הוא שם המשפחה)
(עריכה)
'''זיבוטפסקי נגד קלינטון''' (ב[[אנגלית]]: ''Zivotofsky v. Clinton'') הואהיא החלטת [[בית המשפט העליון של ארצות הברית]] שבומשנת [[2012]], שבה קבע בית המשפט כי מחלוקת על תקנות בדבר דרכונים אינה שאלה פוליטית ולפיכך על שאלה זו להיפתר בין כותלי בתי המשפט. באופן ספציפי, הוריוולכן של הנער האמריקאי מנחם בנימין זיבוטפסקי ביקשו שבדרכונו האמריקאי יהיה כתוב:"[[ישראל]]", ולא "[[ירושלים]]" (ללא ציון מדינה), כמקום הולדתו. [[מחלקת המדינה]] דחתה בקשה זו עקב מדיניות ארוכת שנים של אי נקיטת עמדה בדבר [[מעמדה החוקי של ירושלים|מעמדה המדיני של ירושלים]]. בית המשפט קבע כי זיבוטפסקי יוכל לשים למבחן בית המשפט את החוקתיות של חוק הקונגרס משנת [[2002]] שהורה למזכירת המדינה לרשום אנשים שנולדו בירושלים ככאלה שנולדו בישראל. צעד משפטי זה ננקט אל מול התנגדותה של מחלקת המדינה שטענה כי עניינים של [[מדיניות חוץ]] הם בעלי אופי פוליטי ובכך אינם שפיטים בבתי המשפטשפיטה.
 
==השתלשלות הפרשה==
ב-2002 העביר [[הקונגרס האמריקני]] חוק המורה ל[[מזכיר המדינה]] לרשום בדרכון "ישראל" בתור מקום הולדתו של מי שנולד ב[[ירושלים]]. לאחר החלת החוק, נולד בירושלים מנחם בנימין זיבוטפסקי, ולו אזרחות אמריקנית. הוריו ביקשו שבדרכונו האמריקאי יהיה כתוב:"[[ישראל]]", ולא "[[ירושלים]]" (ללא ציון מדינה), כמקום הולדתו. [[מחלקת המדינה]] דחתה בקשה זו עקב מדיניות ארוכת שנים של אי נקיטת עמדה בדבר [[מעמדה החוקי של ירושלים|מעמדה המדיני של ירושלים]]. ההורים פנו לערכאות. בית המשפט קבע כי זיבוטפסקי יוכל לשים למבחן בית המשפט את החוקתיות של חוק הקונגרס משנת [[2002]]. צעד משפטי זה ננקט אל מול התנגדותה של מחלקת המדינה שטענה כי עניינים של [[מדיניות חוץ]] הם בעלי אופי פוליטי ובכך אינם שפיטים בבתי המשפט.
 
ביולי 2013, קבע בית המשפט לערעורים כי החוק מהווה פגיעה בלתי חוקתית בסמכויות [[הכרה דיפלומטית|ההכרה הדיפלומטית]] של הנשיא (להכיר או לא להכיר בירושלים כחלק מישראל).{{הערה|1=[http://www.cadc.uscourts.gov/internet/opinions.nsf/C8DC59BCC7D10E6D85257BB10051786D/$file/07-5347-1447974.pdf United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit No. 07-5347, Zivotofsky v. Secretary of State]}}