לדלג לתוכן

מרד ינואר – הבדלי גרסאות

הוסרו 230 בתים ,  לפני 7 שנים
←‏פתיח: אי אפשר לכתוב דבר כזה ללא מקור מהימן
(←‏פתיח: אי אפשר לכתוב דבר כזה ללא מקור מהימן)
'''מרד ינואר''' (ב[[פולנית]]: '''powstanie styczniowe''') היה התקוממות של המיעוט הפולני בשטחה של [[האימפריה הרוסית]], התקוממות שפרצה ב-22 בינואר [[1863]]. ההתקוממות חלה באזורים שביום מהווים את [[פולין]], [[ליטא]], [[לטביה]], [[בלרוס]], חלקים מ[[אוקראינה]] וחלקים ממערב [[רוסיה]]. ההתקוממות הסתיימה עם תפיסתם של אחרוני המורדים, בשנת [[1865]].
 
ההתקוממות החלה כמחאה ספונטנית של צעירים פולנים נגד גיוס החובה לצבאו של ה[[צאר]] הרוסי. למרד הצטרפו קצינים בכירים ממוצא פולני וליטאי. המתקוממים היו נחותים במספרם ובחימושם ביחס לצבא הרוסי, ועברו במהרה למלחמת [[גרילה]]. הם לא זכו לניצחונות צבאיים בולטים ולא כבשו ערים ראשיות או נקודות צבא מבוצרות, אך קריאתם לאחדות לאומית ותוכניתם הכלכלית, להענקת אדמות לאיכרים, הובילה לחיסול זכויות היתר של האצולה הפולנית, ה[[שלאכטה]] (szlachta). בין המתקוממים היו יהודים שלחמו בגדוד על שם [[ברק יוסלביץ']].{{הערה|[http://www.yadvashem.org/yv/he/exhibitions/communities/plonsk/before_holocaust.asp על השתתפותם של יהודים] מ[[פלונסק]] במרד, באתר [[יד ושם]]}}
 
בעקבות המרד ביטל הצאר [[אלכסנדר השני, קיסר רוסיה|אלכסנדר השני]] את נוהגו להעניק קרקעות לאיכרים הפולנים. רבים ממנהיגי המרד וממשתתפיו [[הוצאה להורג|הוצאו להורג]] או גורשו ל[[סיביר]].