לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עוזר פרלמנטרי"

נוספו 8 בתים ,  לפני 5 שנים
תיקון קישור לפירושונים
(תיקון קישור לפירושונים)
* ניהול יומן הפגישות של חבר הכנסת
* סינון הדואר המתקבל
* יזימת [[שאילתה (ממשל)|שאילתות]] בשם חבר הכנסת
* העלאת הצעות לסדר, תגובות וראיונות בתקשורת
* עדכון חבר הכנסת על התרחשויות בכנסת ומחוצה לה
 
בשל חוסר הבהירות בנוגע לתפקיד העוזר הפרלמנטרי, ובשל חשש לניצול לא ראוי של כספי הציבור, הגישה [[התנועה למען איכות השלטון בישראל]] בקשה להגדרת תפקידו של עוזר הפרלמנט.
 
 
מעמדם של העוזרים הפרלמנטריים ב[[הכנסת|כנסת]] אינו קבוע בחוק, אלא נקבע בהחלטות של [[ועדת הכנסת]]. בשנת [[1996]] נקבע שכל [[חבר כנסת]] רשאי להעסיק עד שני עוזרים לצורך עבודתו הפרלמנטרית. העוזרים הפרלמנטריים הם עובדים של חבר הכנסת ואינם נחשבים לעובדי הכנסת, ולכן גם אינם מוכרים כעובדי מדינה, שלא כמו [[עוזר שר|עוזרי השרים]] ב[[ישראל]]. חבר הכנסת הוא אפוא מעסיקו של העוזר פרלמנטרי, ובכל שנה עליו לחתום עמו על חוזה עבודה; הוא אשר מגדיר את תפקידו לפי צרכיו ושיקוליו.
הכנסת, באמצעות ועדת הכנסת, קובעת את שכרם של העוזרים הפרלמנטריים ומשלמת אותו ישירות לעוזרים עצמם. אחד משני העוזרים מוגדר '''"עוזר בכיר"''', ועליו להיות בעל תואר אקדמי או בעל [[ותק]] של ארבע שנות עבודה לפחות כעוזר פרלמנטרי. אין הגבלה של משך הזמן שבו עוזר פרלמנטרי יכול להחזיק במשרתו. עם זאת, כאשר נפסקת כהונתו של חבר הכנסת (בשל התפטרותו או אי-בחירתו לתקופת כהונה נוספת) או כאשר הוא מתמנה ל[[שר]] או ל[[סגן שר]], גם חוזה העבודה של עוזרו הפרלמנטרי מגיע לסיומו.
 
במסגרת [[תקנון האתיקה]] של הכנסת קיים סעיף המנחה כי "חבר הכנסת יסתייע בעוזרים הפרלמנטריים שלו לצורך מילוי תפקידו כחבר כנסת באופן סביר".
== העוזר הפרלמנטרי באוסטרליה ==
 
הפרלמנט הפדרלי של אוסטרליה מורכב משני בתים: [[סנאט]] ו[[בית נבחרים]]. חברי הפרלמנט מחזיקים באנשי צוות שבהם יועצים ואנשי ניהול, המקבילים ל"עוזרים הפרלמנטרים". כל חבר פרלמנט מקבל מימון להעסקתם של שלושה עוזרים במשרה מלאה, אלא אם אזורי הבחירה אותם הם מייצגים גדולים במיוחד ואז הם זכאים להעסיק עוזר רביעי. בנוסף לכך ישנם מספר תפקידים אשר חברי פרלמנט מכהנים בהם אשר מקנים זכות להעסקתו של עוזר נוסף.
 
== העוזר הפרלמנטרי בבריטניה==
 
== העוזר הפרלמנטרי בגרמניה==
 
הפרלמנט של גרמניה מורכב משני בתים: '''הבונדסרט''' המייצג את האינטרסים של 16 המדינות המרכיבות את גרמניה. תנאי מוקדם להיותם חברים בבית זה הוא היותם חברי ממשל במדינה ממנה הם נשלחו. לכן, לחברי הבונדסרט אין עוזרים פרלמנטרים מתוקף תפקידם זה, אלא, כל סיוע כספי ולוגיסטי שלהם הם צריכים הם מקבלים מהממשל המקומי ממנו הם נשלחו.
 
'''הבונדסטג'''- החברים בו מחזיקים בעוזרים פרלמנטרים מתוקף תפקידם כחברי פרלמנט.