הבדלים בין גרסאות בדף "ויטקה קובנר"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 208 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
מ (←‏ביוגרפיה: פרטים)
כך הכירה את [[אבא קובנר]], שהפך לימים לבן זוגה. אחיה שימש כשוטר יהודי בגטו.
 
היא הייתה חברת ה[[פ.פ.או]] ("ארגון הפרטיזנים המאוחד" – המחתרת בגטו וילנה) ופרטיזנית ביערות רודניקי. בראשית שנת [[1942]] פוצצה רכבת גרמנית. על כך העידה קובנר:
ביוני [[1942]] החליטה מפקדת הפ.פ.או. לבצע פעולת חבלה ראשונה ברכבת גרמנית. על מנת שהיהודים לא יואשמו בביצוע החבלה, בחירת המיקום הייתה חשובה מאוד.
על הוטל קמפנר לבחור את מקום הפיגוע. על כך העידה קובנר:
{{ציטוט|תוכן=הפעולה המרכזית היתה פיצוץ רכבת. זאת היתה הפעולה הראשונה מסוגה בכל האזור שלנו. זה היה בראשית [[1942]], כשהתנועה הפרטיזנית עדיין לא היתה מפותחת. אני רואה את חשיבות הפעולה, בייחוד בתעוזה שבה; שיהודים בגטו העזו לחשוב שהם יכולים לבצע פעולה פרטיזנית מתוך הגטו. הפעולה היתה מאד מסוכנת, כי אילו נתפסנו, יכולנו לסכן את הגטו כולו. העוז היה באחריות שלקחנו על עצמנו. את הפצצה הרכיב אבא. מיכאל, אחיו של אבא, השיג חוברת ישנה ממלחמת פינלנד, ובה הוראות להרכבת הפצצה. את חומר הנפץ הביאו חברי פ.פ.או. שעבדו במחסני התחמושת של הגרמנים. הם הגניבו את חומר הנפץ לגטו. הבעיה העיקרית בפעולה הזאת היתה לחפש מקום שעוברת בו רכבת ולא עובדים שם יהודים – כדי שלא יחשדו ביהודים שהם ביצעו את הפעולה. לקח לי כחודשיים עד שמצאתי את המקום המתאים.}}
 

תפריט ניווט