לדלג לתוכן

מערכת כוכבי לכת – הבדלי גרסאות

הוסרו 528 בתים ,  לפני 7 שנים
לא מכיר דבר כזה
מאין תקציר עריכה
(לא מכיר דבר כזה)
'''מערכת כוכבי לכת''' או '''מערכת פלנטרית''' (ב[[אנגלית]]: '''Planetary System'''{{כ}}) היא מערכת בה [[גרם שמיים|גרמי שמיים]] שונים כמו [[כוכב לכת|כוכבי לכת]], [[כוכב לכת ננסי|כוכבי לכת ננסים]], [[אסטרואיד]]ים, [[מטאורואיד]]ים, [[שביט]]ים ואבק קוסמי נמצאים במסלול סביב [[כוכב]] בודד.
 
מערכת כוכבי הלכת שלנו, המכונה [[מערכת השמש]], מורכבת מ[[השמש]], ומשמונהשמונה כוכבי לכת, בהם [[כדור הארץ]], כמה כוכבי לכת ננסיים, [[אסטרואיד]]ים, [[שביט]]ים ומספר רב של גופים קטנים יותר (כדוגמת [[פלוטו]]).
 
בתחילת המאה ה-21, חקר מערכות כוכבי לכת נמצא בחיתוליו היות ששיטות לאיתור כוכבי לכת וגופים גדולים אחרים הנמצאים במסלול סביב כוכבים החלו את התפתותלהתפתח רק בסוף [[שנות ה-80 של המאה ה-20]]. עם זאת, [[אסטרונום|אסטרונומים]] משערים כי כוכבי לכת נלכדים בכוח הכבידה של הכוכבים המסיביים ומקיימים יחסי גומלין ביניהם. כך למשל, יחסי הגומלין במערכת השמש עובד באופן הבא: [[רוח השמש]] דוחפת החוצה את כוכבי הלכת ואילו כוח הכבידה של השמש מושך פנימה את כוכבי הלכת בצרוף [[כוח צנטריפוגלי|כוחות צנטריפוגליים]], המאסת והמסלול של כוכבי הלכת השונים וכך נוצר מסלול מאוזן סביב לכוכב.
 
מערכת כוכבי לכת סביב [[פולסר]] זו תופעה לא מובנת מאחר שפולסר נוצר בפיצוץ אלים של [[סופרנובה]] וכוכבי הלכת לא עומדים בעוצמה ומתאדים. חוקרים סבורים כי אותם גופים שחגים במסלול סביב פולסרים נוצרו מאבק הכוכבים שנוצר לאחר [[סופרנובה]] ויצרו גופים חדשים שנלכדו בכוח הכבידה של הפולסרים החדשים.
 
==ראו גם==