הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון הווארד"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 25 בתים ,  לפני 4 שנים
צ'קטי, ויקישיתוף בשורה
(צ'קטי, ויקישיתוף בשורה)
{{מנהיג1|
|שם=ג'ון הווארד
|תמונה=[[Fileקובץ:John Howard 2014 version 2 (cropped).jpg|250px]]
|כיתוב=
|שם בשפת המקור=John Howard <small>(אנגלית)</small>
הווארד תיאר את עצמו כמנהיג השמרן ביותר שקם לליברלים וחזה שרוח הזמן תתאים לעמדותיו השמרניות. עמדות אלה התבטאו, בנוסף להיבט הכלכלי, גם בנושאים חברתיים.
 
במהלך השנתיים הראשונות שלו כמנהיג המפלגה נראה היה ששיעור הצמיחה הנמוך וה[[אבטלה]] הגואה יוכלו לסייע להווארד להחזיר את הליברלים לשלטון. אולם בסופו של דבר נבחר מחדש ראש הממשלה מטעם ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] [[בוב הוק]], אשר היה מנהיג כריזמטי מהווארד. גם העובדה שמועמד שמרן נוסף התמודד תרמה להפסדו של הווארד ב-[[1987]] על ידי שפיצלה את הכוחות השמרניים ואפשרה לשמאל להשאר בשלטון.
 
ב-[[1988]] נשא הווארד נאום שנוי במחלוקת בו טען כי שיעור ההגירה ה[[אסיה|אסייתית]] לאוסטרליה גבוה מדי. כתוצאה מהנאום ומכשלונו בבחירות היה הווארד פגיע. יריבו הישן פיקוק ניצל את שעת הכושר והדיח אותו ב-[[1989]] מהנהגת המפלגה. הווארד הוגלה לזמן קצר לספסלים האחוריים של הפרלמנט, מחוץ לממשלת הצללים. למרות שהצליח לחזור משם לספסלים הקדמיים, נראה היה שמנהיגותו הפכה לנחלת העבר. ב-[[1990]] שוב הפסידו הליברלים בבחירות ולאחר מכן בחרו את [[ג'ון היוסון]] הצעיר כמנהיג. הווארד השווה את עצמו ל-"[[לזרוס]] עם שלושה [[ניתוח מעקפים|מעקפים]]". סיכוייו לחזור לצמרת הפוליטית נראו קלושים.
ממשלתו הראשונה של הווארד לא זכתה לרוב בסנאט וכתוצאה מכן לא הצליחה להעביר הרבה מהחוקים שהציעה. הדמוקרטים והירוקים בסנאט מנעו את הפרטת חברת הטלפון הממשלתית טלסטרה כמו גם את הפגיעה המתוכננת באיגודים המקצועיים ובזכויות מסוימות של האבוריג'ינים.
 
הבטחת הבחירות של הווארד להלחם בשחיתות הממשלתית והקוד שקבע להתנהגות השרים עלו לו ביוקר: לא פחות משבעה שרים אולצו להתפטר בעקבות הפרות של אותו קוד, בעיקר ניצול לרעה של תקציב הנסיעות המיניסטריאלי וניגוד עניינים בין תפקידם כשרים להחזקותיהם במניות של חברות שונות. שני שרים נוספים שנתפסו מפרים את הקוד לא אולצו להתפטר. בשלב זה כבר העדיף הווארד לותר על העיקרון כדי לא לאבד חברים נוספים מהקבינט.
 
בבחירות של [[1998]] היה הווארד קרוב להפסד. למעשה דרגו 51% מהבוחרים את מועמד ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] [[קים ביזלי]] במקום הראשון, בעיקר מתוך התנגדות ל[[מס ערך מוסף]] חדש שהווארד הציע להנהיג. אך ניצול אפקטיבי של שיטת הבחירות האזורית איפשר לליברלים לשמור על הרוב בבית הנבחרים ולהישאר בשלטון.
בעקבות הנהגת המס חלה ירידה בתמיכה בממשלה. הלייבור נחל ניצחונות בבחירות ברמת המדינות והיה חשש לאובדן השלטון ברמה הארצית. כדי למנוע זאת שוב נע הווארד למרכז ושינה את מדיניות הממשלה במספר נושאים.
 
בדיעבד הסתבר כי לא היה צורך באמצעים אלה, זאת משום ששני אירועים שקרו ב[[אוגוסט]]-[[ספטמבר]] [[2001]] הפכו למוקד הבחירות. האירוע הראשון הייתה הגעתה של אונייה [[נורבגיה|נורבגית]] אשר הצילה בים כמה מאות [[פליט|פליטים]]ים, רובם [[אפגניסטן|אפגנים]] וביקשה להביאם, כפי שדורש החוק הימי, לנמל הקרוב באוסטרליה. הווארד סירב לקבל את הפליטים ואף שלח כוחות מיוחדים לגרשם. לאחר מכן הציע חקיקה "להגנת הגבולות" שתמנע מתן מקלט למי שמסתננים למדינה דרך הים. החקיקה עוררה דיון נוקב ברחבי אוסטרליה: מנהיגי ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] התלבטו האם לתמוך או להתנגד לה. [[פיגועי 11 בספטמבר]] שאירעו כשבועיים לאחר מכן היטו במידה רבה את הכף, בשל העוינות שעוררו כנגד המהגרים ה[[אסלאם|איסלאמים]] ברובם. מפלגת ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] החליטה לתמוך בחקיקה של הווארד בחצי פה ובסופו של דבר יצא קרח מכאן ומכאן: אנשי השמאל שהתנגדו לה כמו גם בני מעמד הפועלים שתמכו בה לא באו על סיפוקם. בבחירות שנערכו בנובמבר [[2001]] נבחרה ממשלת הווארד מחדש, ברוב גדול יותר מזה שזכתה בו שלוש שנים קודם לכן.
 
====כהונה שלישית: 2001-2004====
ב-[[29 באוגוסט]] [[2004]] הכריז הווארד על בחירות שנערכו ב-[[9 באוקטובר]]. המלחמה בעיראק הייתה נושא מרכזי בבחירות ומנהיג ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] מארק לייתאם הבטיח להחזיר את החיילים הביתה עד [[חג המולד]]. תגובתו של הווארד הייתה לתקוף את לייתאם במישור הכלכלי ולהזהיר שעליית [[מפלגת הלייבור האוסטרלית|מפלגת הלייבור]] לשלטון תביא לעלייה בשער ה[[ריבית]]. משקלו של האיום היה כבד משום שאזרחים רבים לוו כספים להשקעה בנדל"ן וחששו מתשלומי ריבית גבוהים.
 
בנוסף הבטיח הווארד תקציבים חדשים לבריאות, חינוך ועסקים קטנים. כלכלנים רבים ביקרו אותו על כך שהתאצ'ריסט והשמרן הכלכלי הפך עם השנים לפוליטיקאי שמוותר על עקרונות כלכליים כדי לזכות בקולות. על כל פנים הכלכלה האיתנה בשילוב עם הבטחות הבחירות הספיקו כדי להבטיח לקואליציה השמרנית את הניצחון בבחירות ולראשונה מאז [[1975]] אף את השליטה בסנאט.
 
====כהונה רביעית: 2004-2007====
 
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}
*[http://www.pm.gov.au האתר הרשמי של ראש ממשלת אוסטרליה]
*[http://primeministers.naa.gov.au/meetpm.asp?pmId=25 ג'ון הווארד] בארכיון הלאומי האוסטרלי

תפריט ניווט