לדלג לתוכן

אלטנוישול – הבדלי גרסאות

נוספו 59 בתים ,  לפני 7 שנים
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
'''אלטנוישול''' (מיידיש: אלט ניי שול) או '''בית הכנסת סטרונובה''' (בצ'כית: Staré a Nové) (בעברית: ישן-חדש) ברובע היהודי ב[[פראג]] הוא [[בית הכנסת]] העתיק ביותר ב[[אירופה]] אשר עדיין פעיל.
== תולדותיו ==
בית הכנסת הוקם בשנת [[1270]] בסגנון [[אדריכלות גותית|גותי]], והוא גם הבניין הגוטיבסגנון [[אדריכלות גותית|אדריכלי גותי]] הקדום ב[[בוהמיה]]. בפוגרום שנערך ביהודים בשנת [[1389]] פרצו פורעים אל בית הכנסת.
 
שמו המקורי של בית הכנסת היה "נוי שול" ( ביידיש: "ניי שול"; בעברית: בית הכנסת החדש). בתי כנסת נוספים בפראג הוקמו מהמאה ה-16. עד שנת [[1867]] עמד בפראג בית כנסת ישן יותר, שנקרא "אלט שול" (בעברית: בית הכנסת הישן), ובאתרו הוקם [[בית הכנסת הספרדי (פראג)|בית הכנסת הספרדי בפראג]]. הסבר נוסף לשם בית הכנסת הוא "על תנאי שול". לפי הסבר זה, במבנה בית הכנסת שולבו אבנים מ[[בית המקדש|המקדש]] ב[[ירושלים]], והבניה נעשתה "על תנאי"' כלומר שכשיבוא המשיח, יוחזרו האבנים למקומן בירושלים{{הערה|1=‏[http://www.prague-tourist-information.com/jewish/old-new/index.htm אתר תיירות צ'כי בשפה האנגלית]‏}}. גרסה אחרת של הסבר זה קושרת את המילים "על תנאי" למאמר [[חז"ל]] בתלמוד: "בתי כנסיות שבבבל על תנאי הן עשויין" (מגילה כ"ח ב), כלומר, קדושתם של בתי הכנסת בחוץ לארץ תפקע עם שיבת היהודים לארצם ובבניין בית המקדש, שבתי הכנסיות משמשים לו כתחליף זמני.
==ראו גם==
* [[המוזיאון היהודי בפראג]] - ארבעה בתי כנסת הסמוכים לבית הכנסת אלטנוישול, כחלק ממתחם המוזיאון ליהדות צ'כיה.
 
 
<gallery>
משתמש אלמוני