לדלג לתוכן

טייקון – הבדלי גרסאות

הוסרו 6 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
קישור
מ (שוחזר מעריכות של 85.65.16.21 (שיחה) לעריכה האחרונה של בריאן)
מ (קישור)
המונח טייקון לא היה בשימוש רווח ב[[ישראל]] לתיאור אילי-הון מקומיים. אילי-הון שהגיעו מ[[ברית המועצות]] לשעבר ב[[שנות ה-90 של המאה ה-20]] כונו בשם [[אוליגרך|אוליגרכים]]. עם פרוץ [[משבר האשראי העולמי]] ב-[[2008]], כונו בתואר הקבוצתי "טייקונים" אנשי עסקים שכל אחד מהם גייס לשם הרחבת עסקיו [[מיליארד]]י שקלים ב[[אג"ח קונצרנית|אג"ח קונצרניות]] ובמערכת הבנקאית, בעיקר בימי שיא הגאות בשנים [[2006]]-[[2007]], בהן נחשבו ה"טייקונים" כ[[מיליארדר]]ים בערכים דולריים, אך שוויים הנקי צנח עם פרוץ המשבר. ביניהם ניתן למנות את [[יצחק תשובה]], [[עידן עופר]], [[נוחי דנקנר]], [[לב לבייב]] ו[[אליעזר פישמן]]. מיליארדרים אחרים בישראל, שעסקיהם לא היו מעורבים בחובות עתק, לא כונו בשם זה.
 
סביב הטייקונים פרץ ב-2008 [[משבר האג"ח הקונצרניות]], אשר גילם את החשש שחלקם לא יוכלו להחזיר חלק מהתחייבויותיהם ל[[בנק]]ים ולמחזיקי האג"ח. כך למשל, ב-[[2009]] הגיעו חלק מאיגרות החוב של [[אפריקה ישראל]], בבעלותו של [[לב לבייב]], לשווי של בין 20 ל-40 אגורות, כשליש משווין המלא, וצניחה נרשמה גם בשעריהן של איגרות חוב מקבוצת אליעזרמ[[קבוצת פישמן]] ו[[קבוצת דלק]]. הבעיה העיקרית הייתה השקעות ענק בתחום ה[[נדל"ן]].
 
דיון ציבורי ער התפתח סביב שאלת חילוץ הטייקונים ממצוקתם והסדרת חובותיהם, ובמיוחד בשאלה האם הממשלה צריכה להתערב במשבר ולסייע. באוגוסט 2009 הודיע לב לבייב כי חברת אפריקה-ישראל שבבעלותו תתקשה להחזיר את חובותיה, וכי בכוונתו להגיע ל[[הסדר חוב]], מהלך שבוצע בפועל ב-[[2010]]. באמצע 2009 חזרו מרבית איגרות החוב של מרבית הטייקונים, למעט אלה של אפריקה ישראל, לשערים סבירים, והנושא הוסר מסדר היום הציבורי. באותה שנה נכנסה חברת [[צים]] שבבעלות עידן עופר להסדר חוב, וב-2014 נכנסה להסדר חוב שני.
 
* [[נוחי דנקנר]], שקונצרן [[איי.די.בי אחזקות]] שבבעלותו נקלע לקשיים בהחזר חובותיו, וכתוצאה מכך ירדו שערי איגרות החוב שלו בחדות. הקונצרן נלקח מידי דנקנר ונמכר לשני אנשי עסקים, תוך הסדר חוב באג"ח החברה.
*[[אילן בן-דב]], הבעלים של חברת [[סקיילקס]] השולטת בחברת התקשורת [[פרטנר]], שגם חברות שבבעלותו נקלעו לקשיים מהותיים בהחזר חובן.
בדצמבר 2014 הודיעה חברת [[מירלנד]] שבבעלות אליעזר פישמן על דחיית תשלומים לנושיה, על רקע המשבר הכלכלי ברוסיה.
 
===הטייקונים והמחאה החברתית===