לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "וראפאמיל"

נוספו 258 בתים ,  לפני 5 שנים
אין תקציר עריכה
וראפאמיל (Verapamil) היא תרופה ותיקה שיצאה לשוק בשנות ה-60, אך השימוש הגובר בה החל בסוף שנות ה-70. היא משמשת בעיקר בתחום של מחלות הקשורות למערכת כלי הדם והלב {{הערה|Singh BN et al. Verapamil: a review of its pharmacological properties and therapeutic use. Drugs. 1978 Mar;15(3):169-97}}.
 
וראפאמיל ניתנת לטיפול במגוון מצבים כולל: הפרעות קצב (פרפור על חדרי/ פרפור פרוזדורים), יתר לחץ דם [[תעוקת לב|ותעוקת]] חזהלב (אנגינה פקטוריס). כמו כן, היא ניתנת למניעת כאב ראש אשכולי {{הערה|Weaver-Agostoni J. Cluster headache. Am Fam Physician. 2013 Jul 15;88(2):122-8}}, אך זוהי איננה התוויה מאושרת של התרופה. שימוש מעניין נוסף לוראפאמיל הוא במחלת פיירוני, בה היא מוזרקת ישירות לנגע הצלקת בפין {{הערה|אבי שטיין ויורם דקל. והיה העקוב למישור? עקמת הפין. הרפואה: כרך 151(11), 2012}}
למרות יכולתה של וראפאמיל להוריד את לחץ הדם, כיום היא איננה נחשבת לתרופת בחירה בטיפול ביתר לחץ דם אבל היא יכולה להתאים במצבים של הפרעות קצב המלוות ביתר לחץ דם. או בתעוקת חזה.
 
תופעת הלוואי העיקרית של התרופה היא עצירות, שלפעמים עלולה להיות קשה ולדרוש שימוש במשלשלים. בניגוד לחוסמי תעלות סידן אחרים, היא פחות גורמת לבצקות.
 
וראפאמיל שייכת לקבוצת תרופות המכונות חוסמי תעלות סידן. תרופות אלו חוסמות תעלות סידן מסוג L וגורמות לשינויים במערכת הדם והלב.
 
== מנגנון הפעולה ==
תעלות סידן מסוג L מבוטאות בשריר החלק של כלי הדם ובשריר הלב. חוסמי תעלות סידן חוסמות את התעלות וגורמות להרחבת השריר. וראפאמיל בעיקר פועלת בעיקר על הלב ובכך היא פחות יעילה בהרחבת כלי הדם. בפעילותה על הלב היא מפחיתה את מערכת ההולכה של הלב (ב-AV node) ויש לה פעילות המפחיתה את כיווץ שריר הלב (אפקט אינוטרופי שלילי) ופעילות המפחיתה את קצב הלב (אפקט כרונוטרופי שלילי).
 
== התוויות ==
# יתר לחץ דם
# הפרעות קצב
# תעוקת חזהלב
 
== התוויות נגד ==